Avalehele
 

Käed ja õlad pisikesi valgeid punne täis

Küsimus:

Tere,
olen väga hädas pisikeste valgete punnidega ( nagu liivaterad ) käe vartel, õlgadel nüüd kohati ka puusadel. Sellist õrna löövet on esinenud terve elu ja on ka õel sarnaseid punne aga nüüd peale rasedust/sünnitust on asi läinud ikka juba väga koledaks, ei julge suvel lühikeste varrukatega pluusi enam selga pannagi, mitu korda on küsitud, et miks sul selline nahk on jne. käega katsudes on kohe selline krobeline ja paha nahk, silmaga vaadates sellised väikesed valge peaga punnid tihedasti üksteise kõrval, mõned suuremad, mõned väiksemad. Kuidas sellest probleemist vabaneda, mida ma peaksin ette võtma, kas on mingit ravimit/kreemi mida kasutada? olen kõigeks valmis!
Ette tänades,

Lugupidamisega
katrin

Vastus:

Tere

Tõenäoliselt on tegemist keratosis pilarise ( vt. fotosid ) või selle ühe variandi - keratosis pilarisega (vt. fotosid ).

Keratosis pilaris on ohutu seisund, kuid võib olla kosmeetiline probleem. Iseloomulikult esineb palju karedaid "täpikesi", mis võivad olla nahavärvi, punakad või pruunikad. Tüüpiliselt asetsevad täpid õlavarte välimistel külgedel, kuid mõnikord ka reitel, põskedel ja otsmikul, harvem selja ülaosas.

Keratosis pilaris on geneetilise päritoluga, kuid täpset põhjust ei ole veel teada. Arvatakse, ete tegemist on naha sarvestumise häirega, mille puhul karvanääpsujuha ääristavad rakud moodustavad sarvja korgi, selle asemel, et irduda naha pinnalt. See omakorda muudab poorid rohkem märgatavaks. Sageli võib nahapinna all näha keerunud karva.

Seisund on kõige väljendunum puberteedieas ja võib püsima jääda ka täiskasvanutel. Soodustavaks faktoriks on ülekaalulisus, atoopiline dermatiit ja ihtüoos.

Samuti võib keratosis pilaris olla rohkem väljendunud talvel või madala õhuniiskuse tingimustes, mis nahka kuivatab (näit. keskküte). Probleem võib iseenesest kaduda aastateks, kuid võib ka ilmneda näit. esmakordselt täiskasvanueas.

Ravi

Kuna tegemist on geneetilise häirega, ei saa seda välja ravida, kuid probleemi leevendada võivad aidata järgnevad meetmed:

seebivabad sünteetilised pesemisvahendid (seep võib suurendada nahakuivust)
niisutavad kreemid mitu korda päevas; eelistage neid, mis sisaldavad uureat (näit. Eucerini ja Linola sarjast), salitsüülhapet või AHA-happeid .
pimsskivi või käsnaga hõõrumine dušši all või vannis
paiksed retinoidid, mis on saadaval retsepti alusel. Esimestel ravinädalatel võib kaasuda nahapunetus ja ketendus.
pulseeritud värvilaser või muud valguslaserid võivad aidata vähendada punetust, vähemalt ajutiselt. Karedusele nad ei mõju.

Elo Kuum
dermatoloog