Avalehele
 

Milles on algpõhjus?

Küsimus:

Mul on mitu küsimust:

1. Kas korraga võib olla tundlik, probleemne ja koperoosa?
ei oska enam oma näonahka liigitada, eriti peale lapse sündi.
Nahk tundub olevat kuiv, kisub, enamasti ärritunud (põskede pealt punetav), üksikud vistrikud. Kunagi öeldi mulle, et mu nahk on nö õhuke ja veresooned on väga naha pinna lähedal, seega ärritub kergesti ja hakkab punetama - tõsi.
Australian Body Care teepuuõliga tooted hoiavad küll vistrikud väga hästi kontrolli all, kuid kui neid (näopesigeel, toonik ja kreem)mitu päeva järjest kasutada, siis tundub, et näonahk ärritub. Vistrik, kui selline kaob, kuid asemele jääb ärritunud punetav laik. Nii ongi näonaha jume pidevalt ebaühtlane ja lapiline.
Hakkasin kasutama ainult looduskosmeetikat, sest pooldan väga looduslikke tooteid, kus on võimalikult vähe "keemiat" nt Weleda ja üks Eesti sari Ingli Pai. Tundub, et pisut leevendust nendest saab, kuid mitte lõplikult.

2. Kas tugeva nohu korral näonahk ärritub ja millest see tuleb? Ehk on tegu hoopis mingi allergiaga? Kelle poole esmalt pöörduda. Kas nahaarsti või allergoloogi poole?

3. Antibiootikumide kestev tarvitamine kergekujulise akne puhul. Kas see on õigustatud tarvitada praktiliselt elu lõpuni aknealti naha puhul antibiootikume ja seda aastaringselt? Kõne all olevad on mingid laia spektriga antibiootikumid, mis ravivad a la alates siberi katkust lõpetades suguhaigustega.
Minu isiklik arvamus on, et kui on alternatiive, siis ei tohiks nii räigelt ja kergekäeliselt antibiootikume välja kirjutada, kuid palun teie arvamust.

Vastus:

Tere

1. Tundlik, probleemne ja kuperoosne nahk võivad olla ühel ja samal inimesel. Ravimise teeb see muidugi keerukamaks. Koos vistrikute raviga peab kindlasti kombineerima naha niisutajaid. Teepuuõliga tooted roosale ja punetavate laikudega nahale ei sobi, liiga kuivatavad ja ärritavad. Peaksid eelistama apteegikosmeetikat ja need ei ole sugugi “keemilised”, vastupidi võimalikult nahasõbralikud, säilitusainetata ja lõhnata. Soovitan Avene tooteid : puhastamiseks Extremely gentle Cleanser (ei vaja isegi veega maha loputamist, sest ka vesi ärritab ja kuivatab nahka) niisutamiseks sama sarja Skin Recovery Cream . Kui kuivad laigud ja punetus on taandunud võid niisutavat kreemi õhtuti kombineerima hakata probleemse naha tootega cr. Diacneal (Avene sari käsimüük) See võib nahal natuke kipitada, kuid vistrikutele mõjub hästi.

2. Allergoloogile pole erilist mõtet minna, nahaarstile küll. Kui ikka nahka näha, tekib võibolla hoopis muid mõtteid ja soovitusi. Nohuga punetame me kõik, sest ninakäigud on umbes ja hingata normaalselt ei saa.

3. Antibiootikume kasutame ainult mädavillidega akne ravis ja mitte kunagi aasta, kõige rohkem 2-3 kuud. On olemas ka muid ravimeid akne raviks, seda saab soovitada nahaarst. Sünnitanud naisele, kes ei plaani lähitulevikus uut last võib pika lahenduse näonaha probleemidele anda ka “beebipillide “ võtmine.

Marge Tampere
dermatoloog