Avalehele
 

Diane 35

Küsimus:

Tere. Lähen varsti oma günekoloogi juurde aga mulle on väga tähtis ka teiste arstide arvamus antud probleemi kohta. Palun vastata võimalikult täpselt antud küsimusele. Olen ise 26 a naine ja olen võtnud 2 aastat Diane 35(rasedusvastase preparaadina ja kerge akne puhul), seda palusin ise 2 aastat tagasi günekoloogi käest, sest punnid tekitasid palju muret ja stressi. Peale Dianet läks näonahk paremaks, ainult vahel üksikud punnid tulid. Nüüd tahan Diane kasutamise lõpetada kuna ei taha nii tugevat hormonaalset preparaati enam kasutada ja üldse ei taha mingit tabletti lähimas tulevikus võtta(tulevikus ka soov last saada). Kui tekkis soov Dianet enam mitte võtta, siis uurisin infot selle kohta ja tuli välja, et kõik inimesed ütlesid, et peale seda läheb nahk veel hullemaks kui enne oli. Paljud isegi ei kannata seda välja ja on hakanud uuesti Dianet kasutama. Paljudele arstid soovitavad Dianet asendada nõrgema tabletiga(Janine) aga inimestele see ei mõju nii kuna see on palju nõrgem kui Diane. Leidsin erinevatest allikatest uurides, et praktiliselt 100 % inimestel läks nii nagu eelnevalt kirjeldasin. Kuna ma ikkagi Dianet enam kasutada ei taha, siis mida peaksin tegema, et näonahk ikkagi puhtaks jääks, kuidas kergendada organismile seda hormonaalset muutumist, kas katkestada lihtsalt Diane kasutamine või proovida aeglaselt muuta hormaonaalset fooni, et peale Dianet proovida võtta Janine mingi aega ja siis selle kasutamine hiljem ka lõpetada? Kas on Teie praktikas kasvõi 1 inimene, kellel peale Diane kasutamise lõpetamist ei tulnud punnid tagasi ja olukord ei halvenenud? Mõned arstid räägivad, et selline halvenemine võib olla ajutine peale preparaadi kasutamise lõpetamist aga mis tähendab ajutine, kaua need probleemid võivad kesta ja kas üldse pärast olukord paraneb? Täpsustuseks veel, et olen väga hästi kursis õigete näohooldusvõtetega ja kasutan ainult õigeid apteegis müüdavaid hooldusvahendeid ja tean ka teistest ravimitest nagu akne B5 ja Differin jne.

Vastus:

Tere

Pärast rasestumisvastaste ravimite kasutamist tekib alati akne ägenemine. Mitte ainult Dianega ja isegi neil naistel, kellel pole kunagi aknet olnut. Kui raske see akne ägenemine on sõltub juba inimese nahatüübist ja tema organismi hormonaalsest tasakaalust.Kuna munasarjade funktsioon on Dianega maha surutud, siis ravi lõpetamisega kaasub tohutu hormoonide tulv, sellest ka akne ägenemine ( aga ka tormiline ovulatsioon koos alakõhuvaludega ja suurem võimalus (või oht) kohe rasestuda. Kergematel juhtudel möödub kerge akne 3-4 kuuga. Kuna Sinul on eelnevalt probleem olnud, siis ägenemine on kindlasti raskem (ilmselt tekib keskmise raskusega papulo - pustulaarne akne) ja see ei pruugi üldse mööduda ilma akne ravita, ka Differiinist ja Acne BP5 võib väheks jääda. Tavaliselt peab ravile lisama suukaudse antibiootikumi või koguni minema kohe pärast “pille” Roaccutane ravile. Roaccutane juhul jääb kindlast suur ägenemine ära, säilitad ilusa naha ka pärast “pille”, kuid rasestuda ravi ajal (kuni 6kuud) kindlasti ei tohi. Kui Sinu rasestumisplaan on kindel ja Roaccutane ravi ei tule üldse kõne alla, siis on lootust, et peale rasestumist paraneb akne iseenesest. “Pille” vahetada nn. “lahjemate “ vastu, kui Sa plaanid lähitulevikus ikkagi ravi lõpetada ja rasestuda, ei ole mõtet. See ei vähenda akne võimalikku teket. Ilmselt pead hästi läbi mõtlema, millised tulevikuplaanid Sul on ja vastavalt sellele tegutsema. Ravi on võimalik määrata ka alles siis, kui me näema mida me ravime.

Marge Tampere
dermatoloog