Avalehele
 

Mustus

Küsimus:

Minul on üks suur mure. Nimelt elab minu perega koos üks isik kes töötab laudas ning kes ei suvatse ennast pesta. Ta pidevalt kratsib ennast. Jalad haisevad. Oeh jube.
Kuna meil on kodus igasugused pesemisvõimalused ometi olemas. Käib ka see mees ennast seal vahel harva "pesemas". (kirjutasin jutumärkides kuna see ei ole pesemine tal seal. 3 minutiga ei jõua inimene ennast ometi pesta.)
Probleem ongi siis selles, et ma kardan igasugu haigusi. Samas on mul alla aastane laps. Me kõik kasutame pesemisruumi.
Seega küsingi, et mis haigusi see pesematus kaasa võib tuua. ja kas on ka nakkavad. Püüan niigi ennast ja last temast võimalikult eemale hoida.
Palun aidake ja vastake, siis tean mis ohud mind ümbritseda võivad. Ning äkki suudan kurjaga mehe mõtlema panna, et ta ennast ometi peseks.

Vastus:

Tere

Niiskes keskkonnas levivad eelkõige seenhaigused. Näiteks seenespoorid suudavad mitu kuud niiskel pinnal vastu pidada ja potentsiaalselt kedagi nakatada, tavaliselt siis naha või küünte seenhaigusesse. Eelduseks on muidugi see, et on olemas inimene, kes seenhaigust põeb ja seenespoore levitab. Seenhaigust on võimalik saada ka loomadelt, tavaliselt kassidelt, kuid siis on üldjuhul inimesel eelnevalt teada kontakt loomaga.
Võimalik on teil nakatuda ka bakteriaalsetesse infektsioonidesse.

Halb lõhn on enamasti tingitud bakterite ja higi koosmõjust.

Teile jagan mõned nõuanded:

Mitte käia paljajalu nn. ühiskondlikes riskikohtades, nagu veeparkides, saunades, spordisaalides, duširuumides jm.
Mitte jagada teistega käterätte, linu või isklikke riideesemeid.
Puhastada korralikult vanni ja duširuumi ja kohti, kus käiakse paljajalu

Kui mees kratsib ennast, siis võib ta ka sügelisi põdeda. Sügelised levivad nahakontakti kaudu inimeselt, kes haigust põeb. Kontakt ei pruugi olla pikk, piisab ka käe hoidmisest. Sügelislest võib säiluda elavana inimesest eemal kuni 2 päeva; seetõttu nakatumine voodipesu, riiete ja esemete kaudu on võimalik, kuid vähem tõenäoline. Nakatumist soodustavad ja lesta tõmbavad ligi soe keskkond ja kehalõhnad.

Teile soovin korralikku isikliku hügieeni pidamist ja ehk suudate mõju avaldada ka sellele mehele. Kui märkate nahal mingeid kahtlasi tunnuseid, siis pöörduge nahaarsti poole.

Parimat,
Elo Kuum
dermatoloog