Avalehele
 

Küünevalli põletik

Küsimus:

küünevalli põletik algas nimetissõrmelt umbes paar kuud tagasi, edasi levis teiste sõrmedele kuni väikese sõrmeni. varem on ka maniküüri tegemise tagajärjel mõne sõrmel põletik olnud, kuid see on üldjuhul ise üle läinud. seekord on asi kestnud juba kuid ja läheb aina hullemaks.

küünevall on paks, punane ja valulik ning kohati eraldab küüne ja naha vahelt mäda. märkasin ka, et kahjustunud on küüneplaat. sellises olukorras on nüüd juba kõik neli sõrme. kas tegu võib olla küüneseenega ja mida raviks teha? ei soovi seenevastaseid tablette manustama hakata, enne kui selge et tegu ikkagi seenhaigusega.

Vastus:

Krooniline küünevalli põletik (kestvus üle 6 näd) on järk-järguline protsess ja seda on suhteliselt raske ja aeganõudev ravida. Põletik võib alguse saada 1 küünevallist, kuid sageli levib teistele sõrmedele. Kahjustada saab ka küüneplaat, mis võib muutuda kollakaks, rohekaks või hapraks. Peale paranemist võivad küünemuutused kaduda alles kuni aasta jooksul.

Krooniline küünevalli põletik on põhjustatud erinevatest mikroorganismidest, sageli pärmseente ja bakterite segust. See tekib peamiselt inimestel, kelle käed on pidevalt märjad, kelle verevarustus on kehv, kes põevad diabeeti või kes lükkavad küünenahkasid pidevalt ja agressiivselt tagasi.

Ravi on aeganõudev. Küünevalli taastumine võib võtta kuni 6 kuud ja ei saa välistada probleemi taasteket.

Raviks kasutatakse paikseid seenevastaseid kreeme mitu korda päevas küünevalli prk. ja küünevalli serva alla. Sageli on vaja lisada ka paikne hormoon (retsepti alusel) või kombineeritud preparaat (hormoon + seenevastane)

Raskematel juhtudel, kui paiksed ravimid ei ole aidanud mõne nädala jooksul, võib olla vajalik suukaudne pärmseenevastane või antibiootikumravi.
Tavaliselt ei ole vajalik operatiivne ravi.

Üldised nõuanded:

hoidke käed nii soojad ja kuivad kui võimalik
majapidamistöid tehke alati veekindlate kinnastega, mille seespool on puuvillased kindad.
vältige küünte närimist ja küünevallidele maniküüri tegemist
kasutage sageli kaitsvat kätekreemi

Pöörduge kindlasti nahaarsti poole sobiva ravi saamiseks.

Elo Kuum
dermatoloog