Avalehele
 

Päikesekaitse ja ilus jume

Küsimus:

Kevad juba ukse taga ja päike hakkab vaikselt kiirgama.
Tean, et päike kahjustab nahka ja soodustab selle enneaegset vananemist. Selle vältimiselt tuleks kasutada päikesekaitset. Aga mul tekkis hoopiski teine küsimus. Nimelt ma armastan väga päevitada ning soovin olla pruun. Kas siis päikesekaitse kreeme kasutades mu nahk ei päevitu? Ja mis vahe on SPF ja UV-kaitsel??
Kas mida suurem SPF, seda heledam päevitus?
Milliseid tooteid peaks kasutama, et saavutada ilus jume, samas nahka mitte kahjustades? Või on selline kombinatsioon võimatu?

Tänan vastuste eest:)

Vastus:

Tere

Kahjuks peab ütlema, et ohutut päevitust ei ole olemas. Päevitus on alati vastus naha kahjustusele, põhjustades suurema hulga pigment melaniini tootmist. Iga päevitusega lisandub nahakahjustusi, mille tulemusena kiireneb naha vananemine, samuti tõuseb nahavähkide ja melanoomi risk.

Päikseblokaatorid kaitsevad just eelkõige hästi UVB eest. Teatavasti UVB on kiired imenduvad vaid naha pindmisesse kihti, kuid on see-eest nö. “tugevama” kahjustava toimega, päikesepõletust põhjustavad kiired.
UVA-kiired pn nõrgemad, kuid nende hulk on tunduvalt suurem ja nad põhjustavad samuti naha päevitumist. UVA-kiired on valdavalt solaariumites.

Päikeseblokaatorid ei kaitse loomulikult 100% pruunistumise eest, kuid eelkõige väldivad nad põletust ja aitavad kaitsta UV-kiirguse kaugmõjude vastu (enneaegne vananemine, läätslaigud, nahavähk jm.). Nagu aga eespool lugesite, on päevitumine alati vastus naha kahjustusele.

SPF number näitab, kui kaua võib päikese käes viibida ilma põletust saamata.
Jämedalt 1 SPF=15-20 minutit, kuid heleda ja õrna nahaga inimestel võib see olla ka 10 min ja vähem. Lugege täpsemalt artiklist

Kui soovite ilusat jumet, siis kasutage isepruunistuvaid tooteid