Avalehele
 

Probleem küüntega - valged laigud ja murenemine

Küsimus:

Tere!
Olen 40-a naine, umbes kahe viimase aasta jooksul on toimunud sõrmeküüntes mingid muutused. On näha valgeid laigukesi, kerged pikitriibud ja küüneplaat mureneb sõrmeotstest kihtide kaupa maha. Lühidalt: mu küüned on äärmiselt koledad. Aasta tagasi, olukord polnud veel nii jube, näitasin küüsi ühele nahaarstile seenhaiguse kartuses. Ta ütles, et tegemist on organismi sisemise probleemiga ja soovitas A- ja E-vitamiiniga mingit toodet. Tundus, et selle kasutamise järel tuli küüntele pisut sära juurde. Murenemine polnud siis veel päevakorras. Nüüd, oma veel koledamaid küüsi vaadates on mul ikkagi mure küüneseene pärast. Kas organismi mingi muu haigus võib küüsi nii mõjutada? Kas ma peaksin minema naha- või perearsti juurde?
Ette tänades vastuse eest! Muretseja

Vastus:

Valged laigud ja murenemine võib tõepoolest viidata küüne seenhaigusele, mistõttu soovitan pöörduda nahaarsti poole, kes võtab vastavad seeneproovid.

Valgeid laike võib põhjustada ka küünte traumeerimine (näit. maniküüri käigus vm.). Valkjaid-kollakaid laike võib anda küünte psoriaas.

Ulatuslikumad valged laigud võivad ilmuda küüntele organismi valguvaeguse või ka neerupuudulikkuse korral.

Valgete laikude probleem võib olla ka perekondlik.
Pikipidised kergelt valkjad vaod on vanemas eas iseloomulikud hapratele küüntele.
Hapraid küüsi aitavad tugevdada rasvasemad baaskreemid, küüneõlid, kosmeetilised küünetugevdajad ja suukaudselt eelkõige biotiin kõrgemas annuses vähemalt 2 kuu jooksul.

Teile soovitan aga kindlasti välistada nahaarsti juures küüneseen, mis vajab spetsiifilist seenevastast ravi.

Elo Kuum
dermatoloog