Avalehele
 

Kuivad laigud lõual

Küsimus:

Tere!

Minul tekkis mure paar aastat tagasi. Nimelt tekkis minu lõua piirkonda punane veidi kühmlik laik, mis on hell ja sinna peale tekib kuiv ketendav nahk. Kui selle ära kisun (see on väga inetu, kui nahk ketendab ja seega kisun selle ära), siis selle all on jälle õrn punane krobeline nahk. Kuidagi seda peita ei saa, kuna ka jumestuskreemi peale pannes ilmub kohe ketendus. See häirib mind ennast kui ka teisi, kuna on nähtav. Edasi see pole kuhugi läinud-esineb vaid lõual, vahel suuremal alal, siis jälle väiksemal, aga ära kadunud ei ole kordagi.
Olen käinud kolm korda probleemiga arsti juures. Alati on kirjutatud välja mingi psoriaasiraviks mõeldud salv/kreem. Korra on need ka aidanud , kuid pikema kasutamise järel, ilmub ärritus tagasi. Kui ei kasuta üldse, ilmub samuti.
Arvan ise, et tegemist on kosmeetiku apsakaga 5 aastat tagasi, mis nüüd on süvenenud. Kuna käisin oma elu esimesel näopuhastusel, pani kosmeetik mulle liiga kuuma auru peale puhuma ja mina kannatasin selle ära, kuna ei osanud arvata, et midagi on viltu. Peale seda perioodi oli nahk terve aasta punane ja siis kadus. Kardan, et selle tagajärjel on ka nüüdne ärritus.
Mainin veel, et olen 26 aastane ja rase, seega ei oska ise enam kuskilt ravi küsida (nahaarstid on nõutud).Äkki teate soovitada kasvõi hetkel, raseduse ajal, selle leevendamiseks mingit ohutut salvi?
Ärritunud ala ei sügele

Vastus:

Punetavaid laike lõual võivad põhjustada nii perioraalne dermatiit kui ka ärritav kontaktdermatiit. Ilma nahka nägemata on õiget diagnoosi võimatu panna.
Ärritava kontaktdermatiidi e. nahapõletiku põhjuseks võivad olla erinevad ärritavad ained. Vaata üle oma näohooldusvahendid ja kosmeetika tooted, äkki oled vahetult enne laikude tekkimist midagi uut kasutama hakanud. Ärritajateks võivad olla väga lihtsad ja igapäevased asjad – lõhnaained, säilitusained kreemides, lauvärvides, ripsmedushides, seepides, shampoonides jne., isegi kare vesi!! Sageli on raske kindlaks teha põletiku põhjustaja, sest kasutame ju palju erinevaid tooteid.
Probleem võib see olla seotud ka ilma(külm, niiske) ja töökeskonnaga (kuiv konditsioneeritud öhk, kiirgus arvutitest, tolm jne.) Ilmselt on Sul ülitundlik nahk, mis vajab erihooldust. Soovitan kasutada näo puhastamiseks RoC Calmance Sooting Cleansing Fluidi ja päevaseks hoolduseks RoC Calmance Intolerance Repairing kreemi.
Perioraalse dermatiidi e. suuümbruse naha põletikuga tekib väikseid sõlmekesi, punetust ja kestendust just nina-suu-lõua piirkonnas. Perioraalne dermatiit esineb sagedamini just noortel naistel ja soodusada võivad rasedusaegsed hormonaalsed muutused. Haigus võib aegajalt ka iseenesest paraneda, kuid kipub korduma. Efektiivne ravi on suukaudsete antibiootikumidega, kuid neid raseduse ajal ei tohi kasutada. Sellisel juhul on üldse parim nn. null-ravi st. igasugused ravi - ja hoolduskreemid ära jätta ja lasta nahal puhata. Raske see on , aga ega rasedal eriti muud varianti pole. Kui nahk ikka piinavalt kuiv on ja kisub, siis sobib eelpoolnimetatud RoC Calmance sari.

Marge Tampere
dermatoloog