Avalehele
 

Tumedad silmaalused

Küsimus:

Olen väga kurb,sest tumedad silmaalused teevad muret ja tundub,et asi nagu iga aastaga halveneks.Silmade umbert on nahk nii öhuke,et veresooned paistavad läbi,nii et vöib lausa sörmega näidata,kus nad on.Kelle poole ma peaksin pöörduma selle murega?Olen 24.a. ja ausalt öelda on kortsudki silmaubruse piirkonda kiired tulema.Ei taha ennast peeglistki enam vaadata.Palun soovitage,mida teha ja mingeid tooteid niikauaks,kuni arsti juurde saan?
Ette tänades...

Vastus:

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale, ei ole enamustel mustadel silmaalustel midagi pistmist nahatooni muutusega. Pigem tekivad tumedad varjud silmade alla seoses näo anatoomiliste muutustega.

Vananedes hakkab õhenema alalau alune rasvapadi, mis toob kaasa nn. "aukuvajunud" ilme. Sealt peegelduv valgus tekitab ühtlasi tumedate varjude mulje.

"Kotid" silme all

Nn. kottide teket soodustavad raskusjõud, sidemete nõrgenemine nahakihtide vahel, hormonaalsed muutused, allergiad, kapillaaride haprus ja kroonilisest päiksekahjustusest tekiv põletik. Silmaalused tursed võimendavad veelgi väsinud väljanägemist ja tumedaid varje.

Tumedate silmaaluste kujunemist soodustab ka veenide hulga suurenemine selles piirkonnas. Põhjustavateks faktoriteks võivad olla pärilikkus, loomulik vananemisprotsess ja kumulatiivne päiksekahjustus. Samaaegne rasvapadja õhenemine toob veresooned nahapinnale lähemale ja muudab nähtavamaks.
Väiksemad veresooned ei ole küll nähtavad, kuid täiendavalt soodustavad siiski "tumedate ringide" teket.

Mustade silmaaluste varjamine algab puuderkreemi kasutamisest. Ravivahendid ei mõju üleöö. Valige kollane toon, mis varjab sinise.

Värskema väljanägemise annab vedeliku kogunemise vähendamine alalaugude all. Siin on abiks antioksüdante (vit. C, E jt) sisaldavad kreemid. Mõned neist on võimelised stimuleerima ka kollageeni sünteesi sügavamal pärisnahas, mis pinguldab ja toniseerib nahka.

Veenide probleeme on tradistiooniliselt ravitud paiksete vit. K toodetega. On leitud, et vit K kombineerimine paiksete retinoididega (retseptiravim Retin-A kreem või retinooliga kreemid) on veelgi efektiivsem.

Kiired abinõud

Kui mustade silmaaluste eemaldamisega on kiire, võib proovida nö. kiireks turse alandamiseks niiskeid jahedaid teekotte (kafeiini sisaldavaid). Tanniin tees aitab vähendada põletikku, samal ajal kui kafeiin tõmbab nahast vett välja ja vähendab turset. teine variant on kasutada jahedaid kurgikoori, mis toimivad analoogselt.

Mõnikord eelnimetatud ravi lihtsalt ei ole piisav. Efekti saamiseks tuleb "aukusid" täita. Sel eesmärgil kasutatakse sageli oma enda rasva, mida plastikakirurg võtab puusalt, reielt või tuharalt. Süstitud rasv täidab koheselt õõnsuse ja neutraliseerib varjud, samuti aitab vähendada veenide läbikumamist. Mõnikord on vajalik rohkem kui 1 protseduur.

Harvadel juhtudel osutub vajalikuks ka läbikumava veeni eemaldamine+rasva süstimine.

Elo Kuum
dermatoloog