Avalehele
 

Kühmukesed kubeme piirkonnas

Küsimus:

Millest võivad tekkida ja kas peaks midagi ette võtma?

No valusad nad pole, kuid silma häirivad ikka.

Kas vb raseerimisest?

Vastus:

Tegu võib olla raseerimisjärgse follikuliidiga e. karvanääpsupõletikuga ja sissekasvanud karvadega. Sellisel juhul tekivad punakas-lillakad sõlmekesed, karvanääpsu ümbrusesse. Vahetevahel võivad olla ka valulikud (kui lisandub bakteriaalne põletik). Raseerides (eriti ziletti kasutades) vigastad karvanääpsu ümbrust, sellest need ebameeldivad sõlmekesed. Kõigepealt soovitan kasutada epileerimiskreeme, nendega vigastad nahka vähem ja ka follikuliidikoldeid tekib vähem. Uued kasvavad karvad võivad sisse kasvada ikkagi. Raseerimisjärgselt kasuta kindlasti antibakteriaalse toimega puhastusvahendit. Hästi sobib puhastamiseks ja põletikku tekitavate mikroobide hävitamiseks Acne BP5(apteegi käsimüügist, mõeldud küll rohkem näonaha aknele, kuid töötab hästi ka bikiinipiirkonna follikuliidi puhul!) Kasuta hästi õhukese kihina pärast raseerimist. Sobivad ka põletikuvastase toimega teepuuõli tooted, nt. Australian Bodycare (ABC) body lotion.

Mõnikord on õrnalt peene nõelaga võimalik karva vabastada. Sellega tuleb aga olla väga ettevaatlik, kuna liigsel naha ärritamisel võib asi hullemaks minna. Soovitav on siiski oodata ja lasta karval pikemaks kasvada.

Sissekasvanud karvade vabastamisel ja uute karvade sissekasvamise vältimisel on oluline kasutada regulaarselt keemilist koorijat, s.t. tavaliselt kas glükool –ja/või salitsüülhapet sisaldavat toodet. Seda ei ole soovitatav peale panna vahetult peale raseerimist, kuna hape võib põhjustada vähest kipitust. Samuti võib lisada paaril korral nädalas mikrodermabrasiooni protseduuri, mida tehakse mitmetes salongides.

Sissekasvanud karvade eemaldamiseks on sobilik ka elektrolüüsi meetod, kus karv eemaldatakse peene nõela abil. See on ühtlasi ainuke protseduur, mis eemaldab karvad jäädavalt. Oluline on, et protseduuri läbiviija oleks professional. Eestis soovitan Tartus Emajõe Ilukliinikut.

Perspektiivis võiksite eelistada karvade eemaldamist laseriga, kuigi, jah, see on kulukas.

Vältimaks karva sissekasvamist soodustavat naha ärritust vahetult peale raseerimist, on kasutusel mitmed nn. after-shave tooted. Proovi näiteks Avene niisutavat habemeajamisjärgset palsamit või ABC Body Lotion
Raseerimisjärgsed tooted sisaldavad ärritust vähendavaid komponente, nagu atsetüülsalitsülaat (paikne aspirin), aaloe, teepuuõli, vase peptiidid jt. Mõne aja pärast võib peale panna ka eelpool nimetatud kooriva toimega happelise preparaadi.

Kindluse mõttes pole ka nahaarsti külastus paha mõte.

Marge Tampere
dermatoloog