Avalehele
 

Kuivad, pragunevad ja valusad sõrmeotsad

Küsimus:

Parema käe pöidlal, nimetis- ja keskmisel sõrmel on olnud juba kevadest saadik probleemiks kuiv, pragunev ja valulik nahk (teistel sõrmedel samal ajal on nahk normaalne). Alguses sõrmeotstes nahk punsub ja hakkab veidi punetama ja sügelema, paari päeva pärast muutub nahk nendes kohtades eriti kuivaks, naha tavapärane muster kaob ja sõrmeotste nahk muutub paksemaks, nahal on näha intensiivseid risti-rästi jooni, kuhu võivad tekkida ka lõhed.. Eelmisel nädalal märkasin sama ka vasaku käe kahel sõrmel, kuigi mitte tervel sõrmeotsal, vaid väiksemal alal. Olen kasutanud Essexi (lillas tuubis) kreemi, bepanthene salvi, aga leevendust nendest on ainult hetkeks. Majapidamistöödel kasutan kummikindaid, töökohas kokkupuudet mingite eriliste ainetega ei ole (olen kontoritöötaja) . Antud probleem on olnud aastaid, alates ca 15. eluaastast peale (on olnud ka mõlema käe kõikidel sõrmedel korraga, sagedamini suve lõpu poole). Kui alguses taandus probleem tavaliselt kuu ajaga ja ajutiselt sõrmeotsad paranesid, siis nüüd algab kõik peale esialgset kergenemist otsast peale.. Ma ei tea kas sellega on seotud ka see, et küüntel on palju valgeid ristijooni..

Vastus:

Naha valulikkuse, kuivamise ja lõhenemise põhjustab ilmsel naha põletik e. dermatiit. Sagedamini on tegemist lihtsa kontakt ärritusega st. mingi igapäevane asi, mis Sinu nahale ei sobi (isegi sage veega pesemine, seepide , desinfitseerivate vahendite kasutamine võib nahka ärritada) Või kasutad Sa oma töös neid sõrmi rohkem ja nendel on pidev kokkupuude mingite ärritavate materjalidega( nt. nikeldatud, kroomitud pinnad, paberitolm, printeri trükitolm jpm.) Ka pidev arvutuklaviatuuril klõbistamine traumeerib nii küüni kui nahka. Kuna probleem on olnud pikka aega, soovitan nahaarsti konsultatsiooni ja nahateste kontaktallergeenida (heal juhul võib selguda põhjus, mis tekitab dermatiiti)

Hoolduseks soovitan suurema rasvasisaldusega ja uureaga salve (nt. Eucerini 10% uureaga salv või Louis Widmeri 12% uureaga kreem – mõlemad apteegi käsimüügis. Halvemal juhul võib tegemist olla ka piirdunud psoriaasiga.

Marge Tampere
dermatoloog