Avalehele
 

Akne täiskasvanul

Küsimus:

Olen umbes 4 aastat tagasi läbinud Roaccutane ravi - kestis minu mäletamist mööda ligi 4 kuud ja vist eriti suured doosid polnud. Tookord läks nahk väga ilusaks ja puhtaks, kadus ka karvade sissekasvamise probleem säärtel ja nn "hanenahk" ( väiksed kõvad täpid naha all, läksid tihti põletikuliseks ). Kuna tookord lõppes ravi väga ebamääraselt - mu raviarst jäi pikaajaliselt lapsega haiguslehele ja pensionieas asendusarst ei pidanud vajalikuks ravi jätkata - siis kahtlustan, et äkki oleks pidanud ravi kestma pikemalt, kuna juba poole aasta pärast oli naha seisund endine. Praegu on näonahk, dekoltee ja osalisel selja nahk rasune, poorid ummistuvad ja kergesti tekib põletik. Nahahooldus toimub Eucerin sarja vahenditega ( SebaMed tekitab nahaärritust ja ei sobi ) ja hooldus on regulaarne. Olen 34-aastane.
Kas Roaccutane ravi võib korrata?
Kas ravi kordamisel jääb tulemus lõpuks ka püsima?
Kas ravi ajal on kohustuslik kasutada rasestumisvastaseid tablette ( muidu ei kasuta, kuna tekivad talumatud migreenid ja ühe korra epileptiline hoog )?
Tänan

Vastus:

Tere

Kahtlustan, et saite isotretinoiinravi liiga väikse kogudoosi. Püsivama ravijärgse haigusvaba perioodi saavutamiseks on oluline ravimi piisava kogudoosi (120 mg/kg kohta) saamine kuuri jooksul. Võimalik, et peale ravi haigus ei kordu, kuid keskmiselt saavutatakse remissioon 2-10a.

Kui nüüd ravi kordate, siis jälgige kindlasti kogudoosi - 120 mg/kg kohta.
Kui te ravi ajal suguelu ei ela, siis ei ole vaja võtta rasedusvastaseid pille. Teiselt poolt soovitatakse isotretinoiinravi ajal isegi topelt kaitset raseduse eest - pille+veel mõnda meetodit. Väga oluline on, et te ei rasestu, kuna raviga kaasub suur loote väärarengu oht.

Elo Kuum
dermatoloog