Avalehele
 

Armid ja pigmendilaigud

Küsimus:

Milline meetod on parem armidele ja pigmendilaikudele kas keemiline koorimine(pindmine 50%) või siis plasmalite protseduurid. Kas kreemidest võib ka abi olla?

Vastus:

Tere

Armide ravi sõltub suuresti armi tüübist.
Näit. keloidarme (nahast kõrgemad) ravitakse erinevalt atroofilistest (nahast madalamad) armidest. Keloidarmide ravis on kasutusel hormoonsüstid (Kenalog), külmutamine vedela lämmastikuga või väljalõikamine. Igapäevaselt võiks täiendavalt kasutada silikooni sisaldavaid kreeme või geele (Dermati ) Sageli neid kombineeritakse parima tulemuse saamiseks.

Atroofilisi, sh. paljusidakne arm aitab parandada keskmise sügavusegakeemiline koorimin, mida sagedamini tehakse triklooräädikhappega. Keemiline koorimine ühelt poolt koorib ja ühtlustab nahapinda, teiselt poolt stimuleerib kollageeni sünteesi, mis muudab naha paksemaks ja tõstab armi põhja. Nahk paraneb ~ 1 nädal.
Sügavamate armide puhul võib olla vajalik laserlihvimine, mida tehakse narkoosis ja mis paraneb ~ 2 näd.
Mõnedesse sügavatesse armidesse süstitakse täiteaineid või ravitakse kirurgiliselt.
Parima meetodi valikuks peab arme nägema.

Plasmalite efekti kohta armidele ei oska kommenteerida, peate konsulteerima protseduuri teostajaga.

Pigmendilaikude osas eristataksemelasma, läätslaiki jt. Eeldan, et teil on tegemist melasmaga. Selle eemaldamiseks on üsna tõhus keskmise sügavusega koorimine - sageli piisab 1 protseduurist. Plasmalite ja laserite efekt on varieeruv ning üldiselt toimivad nad paremini läätslaikudele.
Pigmentlaikude raviskeemi soovitan kindlasti lisada kakoji happeg kreemi mis on hüdrokinooniga analoogse toimega. Paraku ei ole hüdrokinoon enam EU-s kosmeetikatoodetes lubatud. Max efekt ilmneb 5-6 kuuga.

Elo Kuum
dermatoloog