Avalehele
 

Akne tsüstid ja armid

Küsimus:

Tere!
Olen 23a. naine ja 4 aastat olnud akne. Vistrikke pole küll palju, kuid aeg-ajalt tulevad nahaalused tsüstid. kui neid ise mitte torkida kaovad mõne nädalaga ära aga naha alla jäävad ikka kõvad tükid. Kuidas neist lahti saada? Kui aga tsüste ise torgin ja avada tahan,tekib peale paranemist armid. See probleem on ka ühelpool nägu rohkem, praegu on teine pool puhas. Mis ravi ma vajan ja kuidas tsüstidest lahti saada?

Vastust ootama jäädes Jana

Vastus:

Tere

Tsüstilise akne korral vajate tõenäoliselt suukaudset ravi isotretinoiiniga, mida ordineerib arst. Lisaks tuleb ka paikne ravi.

Tsüste ei tohi kindlasti ise pigistada - see võib põletikku laiendada. Mõnikord süstitakse üksikutesse tsüstidesse hormooni (Kenalogi), mis kiirendab nende lahenemist.

Tsüstide lahenemise järgselt võivad jääda nii tõelised armid kui ka jääklaigud - punetavad laigud, mis ei ole tegelikult armid. Need võivad ühtlustuda väga aeglaselt, sageli kuni aasta ja kauema aja jooksul. Naha ühtlustumist kiirendavad mitmed paiksed vahendid, nagu aselaiinhape, hüdrokinoon ja AHA-happed.

Tõeliste akne armide väljanägemist saab parandada keskmise sügavusega keemilise koorimise või laserlihvimise abil.

Elo Kuum
dermatoloog