Avalehele
 

Akne 30 aastaselt

Küsimus:

Tere,
mure jargmine, olen 30 aastane ja viimase poole aastaga on tekkinud naole akne. Eriti suureneb see enne päevi ja ka juuksed langevad rohkelt välja ( varem pole probleeme naonahaga olnud ka puberteedi eas mitte ). Olen lugenud viimasel ajal internetist palju akne ja ravimite kohta (roaccutane, diane -35). Kas nahaarsti juurde minek on kindlasti vajalik voi on ka selline niioelda "lollikindel" ravim millest oleks abi. Elan nimelt Eestist valjas.

Väga tänades,
Murelik

Vastus:

Tere

Akne ravi oleneb lööbe raskusest. Kui vistrikke on suht. vähe ja nad on pindmisemad, võite alustada käsimüügiravimi benzoüülperoksiidiga (Akne BP5 ), mis on efektiivne kerge kuni mõõduka akne ravim. Kui 1-2 kuu jooksul paranemistunnuseid ei teki, siis pöörduge nahaarsti poole.
Benzoüülperoksiid võib esimestel nädalatel nahka kestendama ajada, mistõttu alustage ravi ülepäeva, siis 1x/p ja hiljem kuni 2x/p. Vajadusel niisutage. Nahka peske 2x/p pehmetoimelise seebivaba pesemisvahendiga. Kui ravi on tõhus ja vistrikud taanduvad, siis jätkake seda vähemalt 3 kuud, hiljem võite proovida üle minna mõnda aktiivainet, eelistatult glükool-, salitsüül- või piimhapet sisaldavale kosmeetilisele tootele. Proovige näit. Avene Cleanance K ravikreem probleemsele nahale, Ducray Keracnyl ravikreem rasusele probleemsele nahale või Eucerin geel-kreem. Neid võite kasutada ka Akne BP5 ravi ajal niisutamiseks, kuid aktiivainete tõttu võivad nad olla veidi kanged ajal,mil nahk ravi esimestel nädalatel on tundlikum. Kui talute hästi, siis võiksite kasutada näit. kreemi hommikul ja Akne BP5 õhtul või vastupidi.

Kui nahk on tundlikum, võite kasutada niisutamiseks ka lihtsa koostisega, mitte-komedogeenset kreemi või losjooni, mis aitab kestendust leevendada ja nahka rahustada. Proovige näit.
Avene ärritusevastast niisutavat hooldust Clean-AC, Excipial® kreemi või Excipial U Hydrolosjooni .

Kui akne ägeneb enne päevi, on näidustatud ka hormonaalne ravi (eriti juhul, kui paikne ravi ei aita või jääb nõrgaks) rasedusvastatse pillidega (eelkõige Diane-35, Femina-35 või Jeanine ). Ajutist akne ägenemist ja juuste väljalangemist võib põhjustada stress, mis stimuleerib meessuguhormooni testosterooni eritumist ja see omakorda naha rasu eritumist.

Elo Kuum
dermatoloog