Avalehele
 

Wartec ja kõrvaltoimed 2 (täiendatud)

Küsimus:

Kasutasin Wartecit kondüloomide raviks.Kuna need olid imepisikesed(panin rohtu eneserahustuseks siiski, kuna ei osanud sellest kahju karta), sattus rohtu vaatamata hoolikusele ka tervele nahale, mistõttu see kõrvetada sai.Valulikkus ja pindmine kahjustus kadusid küll kiiresti, kuid nüüd on see nahapiirkond kergelt hallika varjundiga ja kaotanud oma elastsuse, kergelt kortsus. Kas tegu on pindmise kahjustusega ja on lootust, et olukord taastub(möödas on sellest üle kuu aja ja siiani pole olukord muutunud) või on tegu pöördumatu kahjustusega ja olen asjata üle pingutanud ja kahju teinud endale, kuna ei osanud sellist asja karta? Mida teha? Kas saan ise ehk midagi peale määrida vms, mis nahal taastuda aitaks? Millised protsessid on rakkudes aset leidnud?

Ette tänades,
murelik x

Vastus:

Tere

Nahk võib peale sügavamat kahjustust paraneda ka kuni 1,5 kuud. Kui kahjustus oli sügavam tasemest, kus asuvad paljunevad naharakud, võib jääda ka arm.

Tõenäoliselt on hallikas ja kortsus nahk surnud kude ja selle all kahjustusest tekinud erosioon ei ole veel paranenud. Kui all on erosioon ehk katkine pind, siis kõige parem siiski, kui see paraneb nö. katte all. Kui hallikas nahk peaks pealt irduma ja alt erosioon nähtavale tulema, siis haava paranemist soodustab näit. pantenool (Bepanten salv) või Curiosin haavageel (tsingi ja hüaluroonhappega).

Meili teel on väga raske ette kujutada, mis teil täpselt nahal on - seda peab nägema. Pöörduge palun dermatoloogi poole.

Elo Kuum
dermatoloog