Avalehele
 

Sügelevad täpid ja punased laigud - nõgestõbi?

Küsimus:

Tere.
Umbes poolteist kuud tagasi tekkis mul paar sügelevat täpikest, mida pidasin putukahammustuseks. Kuna nädala pooleteise pärast oli ülakeha (õlad, käsivarred, kõht ja isegi kõrvalestad) neid kaootilisi sügelevaid punnikesi täis, siis läksin dermatoloogi juurde. Seisukoht oli, et putukahammustus siiski pigem. Tegin korduvalt kodus putukatõrjet. See ei aidand. Siis arvas mul ema, kellel ka hakkasid sellised täpikesed tekkima, et on sügelised. Tegime siis omapäi Nix kreemiga. Ei aidanud. Läksin uuesti arstile ja siis öeldi, et võibolla on sügelised. Tegin veel bensüül benzoaadiga. Ja kõige tipuks 10% väävlisalviga. Ravi ajal oli veidi rahulikum olla. Ja ei sügelend hirmsalt. Samas mu noormees ei kurda üldse sügelust ja täppe tal ka pole selleid. Ent kui see möödas, asi jätkus. Hakkasid hullult sügelema peopesad ja tallaalused (need enne ei sügelend üldse). Olid ka jätkuvalt väikesed nagu pealt pisikese kõva täpiga või villikesega kergelt punased punnikesed, mis kihelesid ja siis kui katki kratsida täpike, hakkasid veel enam kihelema ja tekkis suur punane reaktsioon ümber ja katki kratsides sügelevad hullemini, mitu päeva järjest. Läksin teise (tasulise) arsti juurde, kus oli ka asjalikum aparatuur ja vaadati suurelt ning sügelist ei leitud. Sain antihistamiinikume 10 tbl ja mingit steroidsalvi sügeluse leevendamiseks. Taldade ja peopesade sügelust pidas teine arst selle suure sügeliste ravikuuri peale tekkinud reaktsiooniks. Tõsi praeguseks on see taandunud. Aga praegu tekivad endiselt eelkirjeldatud punnikesed õlgadele, seljale ja külgedele, käsivartele, rinnale ja rinna alla ja isegi kõrvalestadele aeg-ajalt, üksikud ka säärtele. Proovin mitte sügada, siis kaovad kiiremini ära ja ei jää kärnu. Võtan endiselt antihistamiinikumi aga tundub, et Loratine pole nii hea kui Aeres (? -ei mäleta täpselt nime). Kusjuures esimene arst arvas, et võibolla allergiline reaktsioon või midagi nõgestõve laadset. Aga teine ütles, et nõgestõvi see küll nüüd pole. Ise arvan, et mul pole algusest peale sügelist olnud. Aga mis see on ei tea ka. Samad sümptomid, mis algul enne igasugust ravi on endiselt. Olen mures ja see sügelemine ja punnid häirvad keskendumist tööl. Lisaks on viimasel ajal tekkinud sõrmedele ja labakäele kord või paar päeva jooksul nahaalused punased väikesed laigud, mis ei sügele ega midagi ning kaovad mõne aja (mõne tunni) möödudes ise ära. Nahk pealt täiesti sile, lihtsalt alt kuskilt punane. Kui nahk pingule tõmmata selle koha pealt, siis on täiesti normaalne. Arstile pole saand kurta, sest sellel hetkel, kui olen arstil olnud, pole midagi näha olnud. Tulevad ja kaovad. Ehk oskate nii sügelevate punnide kui punaste laigukeste kohta öelda, mis need on. Ja kuidas peaksin edasi käituma, mida tegema, et sellest lahti saada? Jätkan hetkel antihistamiinikumide võtmist ja määrin salviga - hetkel on see kõik, mis mulle on soovitatud ja mida teen, et sügelemist leevendada. Olen lihtsalt nõutu ja meeleheitel.

Vastus:

Tere!

Tahaksin teid väga aidata, kuid meili teel ja nägemata on seda raske teha. Jätab küll sellise mulje, et on nõgestõbi või mõni reaktiivne erüteem, sügeliste suhtes raske kommenteerida. Peale sügeliste läbipõdemist võib vahel mitu kuud sügelemine ja lööbed kesta.
Vahemärkusena- sügelised ei kulge ka kõigil inimestel ühtemoodi, mõnedel sügelemist ei olegi.

Et olete juba kuus nädalat põdenud, võib kulgu ka pidada juba krooniliseks.
Kui lööbimine taastub tihti või on pidevalt, soovitaksin minna tagasi nahaarsti juurde, kes on teid juba näinud. Esmakordse ja korduva haige käsitluses on vahe, tema saaks suunata kasvõi selles, missugused analüüsid oleks vaja teha.

Võib abi olla sellestki, kui vahetada Loratine nt. Kestine või Semprexi vastu ja võtta ravimit regulaarselt.

Lööbe perioodilisel ilmnemisel võiks jälgida, milliste tegevuste järel (füüsiline pingutus, hõõrumine/kratsimine...) või olukordades (külm, temperatuurimuutus, vesi...) see tekib.

Igaks juhuks lisan mõned aadressid, kust leiate, tõsi küll inglise keeles, infot nõgestõve kohta:

http://dermnetnz.org/reactions/urticaria.html

http://www.aad.org/public/Publications/pamphlets/Urticaria-Hives.htm

Soovin teile paranemist
Maie Jürisson