Avalehele
 

Psoriaas küüntel

Küsimus:

Tere!Minul on küüntel psoriaas.Käisin nahaarsti juures ja mulle määrati seenevastased tavimid.Kasutan kord nädalas Loceryl küünelakki ja igal õhtul Exoderil lahusega.Mind huvitaks väga kas ma saan veel midagi oma küünte heaks teha?Mida teie soovitate ja kas üldse seenevastased ravimid aitavad,kui mul seent ei leitud on ainult psoriaas.Veel mõtlesin,et äkki oleks abi ka maniküüri juurde minekust seal tehakse ju parafiini mis on ka küüntele hea.Mis teie arvate?Jään vastust ootama. Ette tänades Mirjam!

Vastus:

Küünemuutused kaasuvad umbes 25-50% psoriaasiga patsientidel, kuid sagedamini neil, kes põevad psoriaatilist artriiti.

Küünte psoriaasi raviks on kasutatud mitmeid ravimeid, kuid pole teada ühtegi parimat varianti, mis probleemi kõrvaldaks. Küüned võivad mõnikord iseeneslikult paraneda.

Rohkem on abi suukaudsetest ravimitest, kuid ainult küünte kahjustuse puhul pole neid mõtet kasutada, sest ravimid on väga toksilised ja paljude kõrvaltoimetega. Alternatiivset kirurgilist või tugeva uureaga ühendiga eemaldamist kasutatakse harvem.

Paikseks raviks on kasutatud:

tugevaid steroidkreeme, mis toimivad efektiivsemalt, kui need katta ööseks kilega. Kile ei ole siiski soovitav panna igaks ööseks, vaid üle 1 öö või 2 ööd järjest ja 1 vaba, max 2 näd järjest. Steroide ei kasutata pidevalt, vaid kuuridena, kuna teatavasti pikaaegsel kasutamisel ilmnevad mitmed kõrvaltoimed.
kaltsipotriooli (Daivonex) lahust 2x/p küünevalli piirkonda – see võib anda mõningast efekti küünealuse hüperkeratoosi (liigsarvestumise) puhul, kui ravi teha pika aja jooksul
koldesiseseid hormoonsüste triamtsinolooniga (Kenalog) küünevalli piirkonda 4-6 näd tagant – see aitab sageli enamusi inimesi, kuid süstid on valulikud ja 50% patsientidel ilmneb probleem uuesti peale ravi lõpetamist
5- fluorouracil 1% (Efudex – Roche firma ravim) kreemi 2x/päevas, mis vähendab küünemuutusi 2/3 küüntel 3-6 kuulise kasutamise järel.
tazaroteeni (A-vitamiini derivaat), mis on väiksemates uuringutes andnud suhteliselt häid tulemusi. Eestis seda ravimit ei ole.

Psoriaasist kahjustatud küüned on rohkem ohustatud seenhaigusest, nii et Loceryl lakk on igati õigustatud, kuigi praegu seennakkust ei leitud. Lakk pigem kaitseb ja hoiab ära võimaliku nakatumise, kuid ei ravi psoriaasi. Kuna psoriaas tekib rohkem trauma kohtadele(isegi nööpide kinnipanek, arvutiklaviatuuril klõbistamine jne. on väikesed traumad!!) soovitan Sul küüned lühikeseks lõigata, nii vigastad neid vähem ja lootus, et vigastatud küüned ise välja kasvavad, on suurem. Kindlasti teevad head ka küüneplaati niisutavad küüneõlid ja parafiini vannid. Kodutööde tegemisel kandke kindaid.
Abiks võib olla küünte leotamine vanniõliga vees 20 min ja sellele järgnev niisutava vahendi pealekandmine. Eelistage jojoba õli ja E-vitamiini sisaldavaid tooteid.

Värvimuutusi saab katta lakiga. Mõnedel juhtudel võib panna kunstküüned, kuid enne tuleb välistada võimalikud ülitundlikkuse reaktsioonid.

Marge Tampere
dermatoloog