Avalehele
 

Valulik ja praguneva nahaga pöial

Küsimus:

Minu parema käe pöidla otsa tekivad sageli valusad ja veritsevad vaod ning pöial on küüne alt praguneva nahaga. See on kestnud juba mõnda aega ning ainult ühel käel. Kas see on mingi aine või vitamiini puudus? Valulik pöial segab igapäevaseid toiminguid.

Vastus:

Naha valulikkuse, kuivamise ja lõhenemise põhjustab ilmselt naha põletik e. dermatiit. Sagedamini on tegemist lihtsa kontaktärritusega st. mingi igapäevane asi, mis Sinu nahale ei sobi (isegi sage veega pesemine, seepide , desinfitseerivate vahendite kasutamine võib nahka ärritada) Või kasutad Sa oma töös seda sõrme rohkem ja sellel on pidev kokkupuude mingite ärritavate materjalidega( nt. nikeldatud, kroomitud pinnad) Jälgi ka, et Sa ise kogemata, alateadlikult seda sõrme pidevalt ei nokiks ega traumeeriks! Imikutel tekib sarnane dermatiit, kui nad pöialt imevad!

Raviks soovitan suurema rasvasisaldusega ja uureaga (kuiva nahka kooriv ja niiskust nahka siduv aine) kreeme ja salve (nt. Eucerini 10% uureaga salv või dr. Wolfi Linola Urea – mõlemad apteegi käsimüügis).

Kui nende hooldusvahenditega nahk üldse ei parane, soovitan nahaarsti külastada. Halvemal juhul võib tegemist olla ka piirdunud psoriaasi või seenhaigusega.

Marge Tampere
dermatoloog