Avalehele
 

Isepäevituvad kreemid, spreipäevitus

Küsimus:

Tere, soovin teada spray-päevituse mõjust nahale. Seni olen kuulnud vaid positiivseid kirjeldusi, et nahakahjustusi ja vähiteket soodustav mõju puudub?
Hiljuti lugesin aga ühest spray-päevituse tootekirjeldusest:
1) ... aktiivaine paneb reageerimisel naha proteiinidega naha melaniimi tootma.
2) ... põhineb maillardi reaktsioonil, see on reaktsioon, kus vabad aminorühmad reageerivad nahal keratiiniga muututes muutudes DHA juhtimisel pruunikaks polümeeriks nn. melanoidiks.

Seni olen päikese üheks halvaks mõjuks lugenud pigmendi (melanoidi) tegevuse aktiveerumist ja selle tagajärjel võimalust nahavähi tekkeks.

Kas spray päevitus siis on sel kahjutu?

Annika

Vastus:

Tere

Isepäevituvad tooted - losjoonid, spreid ja geelid - ei ole ohtlikud. Nad sisaldavad süütut, värvitut suhkrut dihüdroksüatsetooni (DHA), mis reageerib naha pinnal surnud rakkudes sisalduvate aminohapetega, andes nii ajutise päevituse. Efekt kestab vaid mõne päeva, kuna värvunud surnud rakud irduvad naha pinnalt. Nagu näete, isepäevitujad ei stimuleeri pigment melaniini sünteesi.

Tänapäeva isepäevitujad on tunduvalt paremad mineviku toodetest, mis andsid jutilise oranžika tooni. Praegused vahendid võimaldavad saada kas kergelt, keskmiselt või tumedalt pigmenteerunud nahatooni. Mõned sisaldavad ka niisutavaid aineid.

Oluline on meeles pidada, et isepäevitujad ei kaitse päikese kahjustavate kiirte eest, mistõttu vajate täiendavalt päikseblokaatorit. Mõned tooted on küll 2 või 4 spf kaitsefaktoriga, kuid see annab vaid minimaalse kaitse.

Elo Kuum
dermatoloog