Avalehele
 

Päikesest kahjustunud nahk rinnakul

Küsimus:

Tere!
Olen 27.a. ja ma arvan, et olen liigse päikesega oma naha ära rikkunud:
rinnaesisel on tedretähnide moodi täpid, mis ei kao ära ka siis, kui päevitus
maha kulub. Kas naha seisukorda saaks kuidagi parandada? Olen kuulnud
valgendavatest kreemidest, aga kas need muudavad ikka kogu naha ühtlaselt
heledaks või jäävad 'täpikesed' siiski näha? Eelistaksin esmalt proovida
looduslikke vahendeid (kreemid, keemilised valgendamised jm protseduurid jätaks
esialgu välja)- kas leidub midagi sellist?

Vastus:

Tere

Põhimõtteliselt saaks probleemi mõjustada kas konservatiivselt - kreemidega või veidi agressiivsemalt - raviprotseduuridega, samuti mõlema meetodi kombineerimisega.

Kuna kreemid omavad pindmisemat toimet, võib nendega saavutatav toime kaua aega võtta (tavaliselt max efekt 5-6 kuuga) või jääb see ebapiisavaks. Viimasel juhul vajate sügavamaid protseduure.

Nagu aru saan, eelistate paikses ravis looduslikke toimeaineid. Loodusliku päritoluga pigmendivastase toimega aineteks on näit. koji hape, arbutiin, pabermooruspuu, melatoniin, leesikaekstrakt, Arctostaphylos patula ja Arctostaphylos viscida, glabridiin (lagritsaekstraktist), licorice extract (Glycyrrhiza glabra) jt.

Võtke aga teadmiseks, et tugevaimat pigmendivastast toimet omab hüdrokinoon (efektiivsus 60-90%), mis 2%-lisena on Eestis lubatud professionaalseks kasutamiseks. Kõrgema % tooted on efektiivsemad, kuid nad on saadaval retsepti alusel (Eestis ei ole). Hüdrokinooni toime suurendamiseks kombineeritakse seda enamasti tretinoiini (retsepti alusel) ja/või AHA-hapetega . Loomulikult peab kaasuma korralik päiksekaitse .

Protseduuridest aitab nahatooni ühtlustada keemiline koorimine, kusjuures veidi sügavam koorimine äädikhappega on tõhusam kui pindmine koorimine glükoolhappega.

Samuti saab pigmenti mõjustada mitmete valguslaserite ja impulssvalgusallikatega.

Võite ise otsustada, kas soovite ravida ainult kreemidega või kombineerida protseduuridega, kuid üldjuhul ei pruugi saada vaid paikse raviga max efekti.

Elo Kuum
dermatoloog