Avalehele
 

Putukahammustused??

Küsimus:

tere! mul järgmine mure - pole kuskil väljas eriti olnud, kuid tervele kehale ilmuvad ikka ja jälle sügelevad punnid. need näevad väga lihtsate sääse/parmu hammustuste moodi välja, kuid pole nagu omateada ühegagi kokku puutunud. ometigi ühed kaovad, teised tulevad jälle asemele. osadele tekivad ka väikesed villid otsa. millest need tuleneda võivad ja mida peaksin tegema?

Vastus:

Tere!

Kirjelduse järgi sobib pilt nõgestõvele e. urtikaariale. See nahahäda võib tekkida putukahammustustest (sääsed, parmud, lemmikloomade kirbud jne.), kuid mitte ainult.
Toiduainetest annavad sellist löövet üsna paljud: puuviljadest eeskätt kiivid, tsitruselised, aga ka viinamarjad, õunad, mustsõstrad jne. nendest valmistatud mahlad; tomatid; shokolaad ja paljud maiustused; pähkid; ravimid, vitamiinid, toidulisandid; nakkushaigused, sooleparasiidid.
Need on sagedamad põhjused.

Ravis on oluline hoiduda potentsiaalsetest põhjustest.
Ravimitest aitavad käsimüügis olevad Claritine või Zyrtec, Loratin, Semprex, Kestine. Võiksite neist ühe osta ja teha 10-päevase kuuri ning samas proovida analüüsida, mis nimetatud sagedamatest põhjustest võiks teil kõne alla tulla ning siis sellest loobuda/hoiduda.
Kui probleem ei kao, tuleb minna arstile (perearst, nahaarst ) selgitamaks täpsem põhjus.

Maie Jürisson