Avalehele
 

Kestendav laik suu ümber

Küsimus:

Tere!
Olen 22 aastane neiu ja mures oma näonahale tekkinud kuiva piirkonna pärast. Probleem tekkis mõned kuud tagasi ja ei olnud siis nii intensiivne. Suu juures on u. 3cm suurune laik, mis on väga kuiv ning kuhu tekivad pisikesed vistrikud. Ega mu nägu muidu ka aknest päris puhas pole, aga see piirkond on nagu teistsugune-koguaeg kestendab ja punetab. Alguses läks paremaks, kui panin sinna ohtralt tavalist niisutavat kreemi peale, nüüd ei aita enam ka see. Kas võiks tegu olla mingi nahahaigusega?

Vastus:

Tere

Teie kirjelduse järgi võiks tegemist olla perioraalse dermatiidi ehk suuümbruse naha põletikuga.

Täpset haiguse põhjust ei teata. Päike võib olla suvel üks haigust soodustav faktor, sest paljud patsiendid märkavad haiguse ägenemist suvel. Samuti võivad löövet soodustada mitmed niisutavad kreemid ja päiksekaitsekreemid, kuid ka näit. rasedusvastased pillid.

Tavaliselt on kõige efektiivsem suukaudne antibiootikumravi 4-12 nädalat. Kergemal juhul võib piisata ka paiksest antibiootikumist, tavaliselt metronidazoolist (Rozex geel). Esimestel nädalatel soovitatakse pesta nägu vaid soojapoolse keedetud veega ja mitte kasutada eriti niisutavaid kreeme. Hiljem, kui lööve hakkab taanduma, valige sobiv tundliku naha puhastusvahend ja niisutav kreem.

Haiguse kulg on krooniline, ägenemiste ja paranemistega. Oluline on patsiendil endal jälgida haigust soodustavaid faktoreid ja neid võimalusel vältida.
Külastage dermatoloogi, kes määrab sobiva ravi.

Elo Kuum
dermatoloog