Avalehele
 

Punetus näol

Küsimus:

Tere!
Ma tean, et paljud inimesed lähevad pingutades näost punaseks, aga kas on midagi, mis leevendaks seda punasust? Ma olen 15 a. ja norm. kaalus. Käin tantsutrennis, kuid vahest ma lähen pingutades näost tumepunaseks ja treener palub mul istuda, kuigi ma pole üldse väsinud. See on suur probleem minu jaoks, sest ma ei saa üldse füüsilist trenni teha, kuigi jaksu on. Kas midagigi aitaks?

Vastus:

Punastamine tekib, kuna veresooned nahas laienevad. Selleks on erinevad põhjused, kuid teie puhul ilmselt füüsiline pingutus, keha kuumenemine ja/või higistamine. Tõenäoliselt on tegemist füsioloogilist laadi punetusega, mis on tingitud veretemperatuuri tõusu mõjust organismi termoregulatsiooni keskusele.

On aga ka mitmeid teisi faktoreid, mis otseselt mõjutavad veresooni ja tekitavad nn. kuiva punastamist. Loe täpsemalt...

Punastamine võib olla ka üheks rosaatsea tunnuseks, kuigi see haigus tekib tavaliselt keskealistel naistel.

Põhimõtteliselt tuleb punetuse vähendamiseks vältida või vähendada punetust esilekutsuvaid faktoreid, samuti kasutada sobivaid nahahooldustooteid. Juhul, kui nahal on märgatavad laienenud veresooned, tuleb need lasta eemaldada valguslaseri (näit. Cleanline ja Vitaclinikas) või Plasmalite abil.

Järgnevalt mõned üldised soovitused:

peske nägu leige, mitte tulise veega
kasutage õrnasid, mitte-abrasiivseid puhastusvahendeid.
nägu kuivatage käterätikuga õrnalt tupsutades, mitte hõõrudes.
peale pesemist ja enne kosmeetikatoodete pealepanekut oodake vähemalt 1 minut.
nahahooldustooted, niisutavad kreemid valige need, mis mõeldud tundlikule või punetavale nahale.
Meigitooted peavad olema õlivabad ja/või mitte-komedogeensed. Kandke neid nahale vaid õhukese kihina. Punetuse varjamiseks sobivad hästi rohelist pigmenti sisaldavad peitekreemid.
kasutage päikeselistel päevadel igapäevaselt päikseblokaatorit vähemalt faktoriga 15. Eelistage neid, mis sisaldavad kas tsinkoksiidi, Parsoli või Tinosorbi.
Jälgige oma dieeti. Vältides alkoholi, kuumi jooke ja/või vürtsikaid toite võite oluliselt vähendada punetuse raskusastet. Veresooni laiendavad ka kohv, tee, sigaretid, liigne suhkur maiustustes, sooda jt. Soodad (karastusjookides), mis sisaldavad aspartaami ja/või NutraSweet`i, põhjustavad tugevat punetust umbes 30% rosaatsea patsientidel.
jooge vähemalt 2 liitrit, soovitavalt külma vett päevas, kui olete väiksemat kasvu inimene. Suurem kogus on vajalik, kui olete kogukam, teete sporti või midagi füüsilist.
vältige väga kuuma ja ka väga külma vett.
sporti tuleb teha mõõduka koormusega ja jahedamas ruumis

Loe lisaks punetust esilekutsuvate faktorite kohta...

Elo Kuum
dermatoloog