Avalehele
 

Põletik ja villid peopesadel ja taldadel

Küsimus:

Minul nimelt mure oma mehe pärast.Tal on juba viis aastat mingi nahahaigus millele me vastust kuidagi ei leia.Oleme käinud Tartu nahakliinikus seal voeti talla alt proov,mis hiljem selgus pole nakkav kuid nad ei tea mis see olla voiks.
Tema kätel ja jalataldadel on poletik sees,need on punased, mida enam higistab voi vett saab läheb asi hullemaks.naha all on väikesed vesised punnid ja nahk pidevalt ketendab.
Oleme igasugu rohte pidanud ostma mis on kallid kuid me ei saa kusagilt abi.
kas oskate öelda kuhu me peaks pöörduma voi teate teie sellisest haigusest midagi.

Vastus:

Tere

Tõenäoliselt on tegemist düshidrootilise ekseemiga, mis periooditi annab ville, kuid ka punetust ja ketendust peopesadele ja taldadele.

Vaata fotot
Vaata fotot

Haiguse põhjust ei teata, kuid seda ägestavad kontakt ärrititega, nagu vesi, higi, lahustid, miner.õlid, kodukeemia, seebid jt. Kontakti nendega tuleb vältida niipalju, kui võimalik, samuti kanda kaitseks kindaid.
Mõnedel düshidroosiga patsientidel on avastatud kontaktallergia, sagedamini niklile. Seetõttu soovitatakse teha ära epikutaantestid .

Haigusel on krooniline kulg, see võib periooditi ägeneda, kuid võib ka pikkadeks perioodideks kaduda. Sageli on ägenemistel seos stressi ja närvipingega.

Kahjuks ei ole düshidroosi vastu ühtegi kindlat ja kiiret ravi. Ravi sõltub haiguse staadiumist.

Ägedas, villilises staadiumis on näidustatud jahedad mähised nõrga kaaliumpermanganaadi (nn. lillalahus) või äädika lahusega. Vedelikuga immutatud mitmekordne marlit või froteerätti hoitakse probleemsel piirkonnal 15 min 4x päevas. See kiirendab villide kuivamist. Mähised ei sobi aga kuiva ekseemi korral.

Sageli peate kasutama baaskreeme, mis aitavad naha pehmena hoida.

Paiksed steroidid on ekseemi baasravimid. Nad vähendavad põletikku ja sügelemist. Neid kasutatakse lühiaegsete kuuridena, kuid ravi ei tohi lõpetada päevapealt. Peale aktiivset kuuri tuleb jätkata säilitavalt (mitu korda nädalas) mitme kuu jooksul, aeglaselt ravikordade vahesid pikendades ja ravi ära jättes.

Üks ravimeetod on ka valgusravi, mida tehakse mitmete nädalate jooksul ja sageli kombineeritakse paiksete stroididega.

Vajadusel, sekundaarse infektsiooni korral, kasutatakse antibiootikumravi.
Harva on vajalik suukaudne ravi.