Avalehele
 

Kondüloom genitaalidel?

Küsimus:

Tere, viimati märkasin oma suguelunditel midagi imelikku, mis väga-väga meenutab kondüloome (olen raamatutes pilte näinud). Mul on kätel soolatüügad, sellepärast kahtlustangi neid.Olen seda haigust natuke uurinud ja igal pool on kirjutatud, et levib AINULT suguteel, aga ma pole veel suguelu elanud! Kuidas see võimalik on? Kas kätega puudutades on ka võimalik seda viirust levitada?

Vastus:

Tere

Üldiselt genitaaltüükad levivad vaid sugulisel teel, kuid harva on leitud neist tüügastest ka mujal nahal asuvaid nn. soolatüükaid põhjustavaid viirustüvesid, mis tavaliselt genitaalide nahka ei nakata.

1980.-tel aastatel arvati, et genitaalpiirkonna tüügastega last oli kindlasti seksuaalselt kuritarvitatud. Hilisemad leiud näitavad, et vaid 5%-l 5-10 a. lastel, kellel esinevad genitaaltüükad, on põhjuseks seksuaalne kontakt. Enamasti levitatakse viirust mitte-seksuaalselt, näit. käelise kontakti kaudu lapsevanemalt lapsele. Sageli võib peiteaeg olla pikk ning tüüka ilmnemine võib võtta aega kuni paar aastat.

Teoreetiliselt võib sõrmel oleva tüükaga käelise kontakti kaudu nakatada genitaalpiirkonda.

Kas tegemist on tõesti genitaaltüükaga, ei saa neti kaudu öelda. Suguelundite piirkonnas võib olla ka rida nö. normaalseid moodustisi, näiteks:

nn. pärljad paapulid penisel ringjalt
laienenud rasunäärmed häbememokkadel (nn Fordyce spots")
vestibulaarpapillid tupeava läheduses

Peaksite igal juhul arsti juurde pöörduma. Tõenäoliselt, kui tegemist on tüügastega, saab neid edukalt külmutamisega ravida.

Elo Kuum
dermatoloog