Avalehele
 

Naha sügelus vanemal inimesel

Küsimus:

Probleem järgmine: 85 aastane naine, kes kurdab üle keha sügelust, mis hakkas umbes aasta tagasi. Kui kuskilt sügelema hakkab, siis kratsib niikaua, kui tuleb "lööve". Vereanalüüsid olid korras( glükoos, kolesterool jne.). Sügelust leevendavad veidi rasvased kreemid, aga siiski mitte oluliselt. Äkki oskate midagi leevendavat soovitada....

Vastus:

Tere

Vanemas eas tekkiv nahasügelus on üsna sage probleem.
Vananedes muutub nahk kuivaks ja see ajab sügelema. Aitab pesemine pigem leige kui sooja/kuuma veega. Pesemiseks kasutada pesuõlisid (Balmandol, Linola, Sebamed-apteegist, Nivea- poest). Kui kasutada seepi, siis nn. syndet-seepi(Sebamed), mis on kergelt happeline ja kerge happeline reaktsioon leevendab sügelemist.
Rasvaste kreemidega vaheldumisi on vajalik kasutada veerohkemaid ja kerge jahutava toimega kreeme ehk nn. lotion-eid: Locobase Lotio, Eucerin nt. 3-5% uureaga. Ka uurea leevendab sügelemist, kuid katkikratsitud nahal hakkab kipitama.
Üks universaalne vahend on Aqualan või Nutraderm, millega võib nii pesta kui nahka määrida.
Kreemi valik jäägu inimese enda otsustada, missugune hakkab meeldima.
Kui need meetmed ei aita, tuleks aasta-poole pärast pärast ikkagi verd kontrollida, sest sügelemine võib eelneda mõnedele sisehaigustele (vereh., diabeet jne).

Parimate soovidega
Maie Jürisson