Avalehele
 

Peanaha ja keha sügelus

Küsimus:

Tere,
olen 25 aastane naine.
minu keerulisemad probleemid nahaga said alguse umbes aasta tagasi. Nimelt tekkis mulle küünarvarre sirutuspinnale väike ketendav kerge erüteemiga laik(või naast oleks õigem sõna), mis aina laienes ja lõpuks oli juba ca4cm läbimõõduga, laigu keskel oli nahk juba peaaegu normaalset värvi, aga servad punetasid olid nahapinnast kõrgemal. Laik püsis mitu kuud, kuni määrisin sellele omaalgatuslikult Eloconi ja laik kadus paari määrimiskorra järgselt. Samuti tekkib sügelus aegajalt põlveõndlas, reite siseküljel, kus esilagu midagi muud pole, aga koha sügamisel tekivad sinna naha värvi kublad, mõnikord laatuvad ja mõnikord mitte.Nüüd on sügelus ka kaena all, kus on nahk ornažikate ketendavate laikudega(sarnane seborroilisele dermatiidile), mis vahepeal muutuvad vähenähtavateks ja siis jälle tugevnevad.Umbes samal ajal(aasta tagasi) tekkisid probleemid peanahaga. Varem oli mul normaalne nahk, kaldega rasusema poole, aga nüüd on peas kohutav kõõm. Nahk sügeleb ja kuklal olen näinud ka juuste all, et nahak on punakad laigud. Alguses seostasin seda uue šampooniga, mille kasutusele võttes probleem tekkis. Lõpetasin toote kasutamise ja lootsin, et olukord normaliseerub mõne nädala jooksul. Siiani seda juhtunud pole, pigem on asi hullemaks läinud.Olen käinud ka kolem erineva nahaarsti vastuvõtul. Üks neist tegi ka allergiatesti. Ainsana oli allergeeniks mulle nikkel, mida ma juba niigi enne teadsin.Hetkel ma igatahes kahtlen nikli süüs oma probleemides. Kõik kinnitavad et tegu on allegiaga, aga millele, seda ei oska öelda. Raviks ongi mulle määratud Advantani, Eloconi, apteegikosmeetika(Eucerin, Babe, Essex) ja ühe arsti poolt ka Zyrtec.Samas tahaksin ikkagi vältida põhjust, mitte ravida terve ülejäänud elu tagajärgi. Olen läbi mõelnud miljon varianti probleemide põhjutest, aga ei oska midagi head välja mõelda. Aasta tagasi toimus päris palju muutusi, mis võisid ju olla starteriks- uus elukoht(teistsugune vesi), töö hambaravisasutuses), uus šampoon, lõpetasin kontratseptiivide kasutamise(hormonaalsed muutused). Võib-olla polegi tegemist allergiaga?

Vastus:

Kublad viitavad urtikaariale või nõgestõvele, kõõm peas aga seborroilisele dermatiidile ning lööve küünar -ja põlveõndaltes allergiale. Raske öelda täpsemalt kirjelduse järgi.

Nagu aru saan, siis allergiatestid tehti teile vaid kontaktallergia suhtes. Kahjuks sageli jääb allergia põhjus välja selgitamata. Võimalik, et teil võib olla kujunenud allergia mõne hambaraviasutuses kasutatava aine suhtes. Sageli töökeskkonnas tekinud allergia paraneb puhkuse ajal. Allergianäitajaid saab määrata ka veres (näit. IgE jt.).

Kahjuks rohkem ei oska kommenteerida.

Elo Kuum
dermatoloog