Avalehele
 

Melaniini tootvad kreemid

Küsimus:

Küsimus käib päiksekaitsekreemide kohta, mis lubavad soodustada melaniini tekkimist. Seega väidetavalt nad ühtaegu nii kaitsevad nahka kui ka soodustavad päevitumist/pruunistumist. Samas räägitakse, et naha pruunistumine on juba naha reaktsioon kahjustusele? Ehk kas siis tegelikult - kui kreem soodustab melaniini tootmist, siis tegelikult ei ole soovitatav seda päiksekaitsekreemina kasutada, ehkki faktor piisav ja firma usaldusväärne - Decleor (spf30), Ratiopharm (spf8) jmt. Või on nii, et nö päikseta tekkinud melaniin annab hoopis lisakaitse? Tänan.

Vastus:

Naha pruunistumist soodustavad nn. isepäevituvad tooted, mis kõik sisaldavad ühte ja sama toimeainet DHA-d (dihydroxyacetone). DHA reageerib nahas vabade aminohapete gruppidega, misjärel kujuneb iseloomulik kunstlik päevitus naha ülemistes kihtides. Seega ei toodeta mitte melaniini, mis toimub vastusreaktsioonina naha UV-kahjustuse korral. Kunstpäevituse tulemusel tekinud pigmente nimetatakse melanoidiinideks, mis seostuvad naha kõige pindmise, surnud rakkudet koosneva sarvkihi rakkudega. DHA ei lähe neist edasi sügavamale nahka, mistõttu puudub ka võimalus naha nn. elusosa kahjustamiseks.

Kuigi melanoidiinide tekimine on erinev melaniini omast, on mõned nende omadused sarnased, eriti nende absorptsioonispekter. See viitab võimalusele, et DHA pakub mõningast kaitset päikese eest, kuid mitte palju, ehk vaid 2-3 spf faktori ulatuses. Seega on kindlasti vajalik täiendav päikseblokaatori kasutamine jm. päiksekaitsemeetmed.

DHA on esindatud isepäevituvates toodetes kontsentratsioonis 2-5%. Mida kõrgem %, seda tugevam päevitus on võimalik saada.

Mis puutub päikseblokaatorite toimesse soodustada päevitumist, siis peaksid nad sisaldaba DHA-d, mis ei ole nahale kahjulik.

Parimat
Elo Kuum
dermatoloog