Avalehele
 

Nahalest v Rosacea?

Küsimus:

Kuskil 3 kuud tagasi tekkis lõua alla väike kestendav laiguke,suuremaks see ei muutunud ja ei pidanud vajalikuks arsti juurde minekut. Siis aga järsult tekkisid üleöö väiksed punnikesed mis on kobaras ja hetkel on neid terve lõug täis(punnide all on nahk punetav,üksikud punnid on vahel mädased, tekkis sügelus, kihelus).
Paar päeva tagasi tekkisd üksikud suuremad punnid ka mõlemale poole põskedele. Käisin 3 nädalat tagasi Hiiul DR.Anne Leivo juures,diagnoosiks oli nahalest ja ravimiks rozex geel. Määrisin seda iga päev 2 korda ja tulemus oli null. Eile käsisn Mustamäe polikliinikus nahaarsti juures- tema aga pani mulle diagnosiks rosacea ja määras raviks rozex geeli ja apo-metronidazole(1tbl 3x päevas 3 nädalat).Ütles, et sõlmed on näkku tekkinud.
Kas nahalest ja rosacea on üks ja sama haigus? Eilse diagnoosi puhul olen väga kahtlustav-anti mulle rosacea infovoldik ja seal on kirjutatud, et see haigus on üldiselt 40-60 aastaste inimeste probleem, olen 20 aastane naisterahvas. Üldiselt on nii,et igal hommikul kui tõusen on nägu peaaegu puhas ja kuskil 30 minuti pärast on punnid ja punetus tagasi, on ka päevi kus lööve ei löögi peaaegu üldse välja.Dr.Leivo ütleski, et nahalest läheb vahepeal naha alla tagasi. Olen siiski väga mures, kuna tean, et järgmine päev on jälle sama olukord tagasi. Üldjuhul on mul olnud viimased 5 aastat näonahk täiesti puhas, ei ühtegi vistrikku ega midagi taolist. Kas sellised nahahaigused võivad tekkida ka siis kui hormoonid on paigast ära? Kuu aega tagasi sain diagnoosiks kilpnäärme ületalituse ja raviks Tiotiili tabletid(enne haiguse diagnoosimist kannatasin tervisehädade all kuskil 4-5 kuud enne kui jälile saadi mis viga). Ehk oskate aidata ning asjad lahti seletada? Äkki peaksin kellegi kolmanda arsti juurde minema?Teie vastust ootama jäädes...

Vastus:

Tere

Nahalesta ei peeta üldjuhul enam tänapäeval iseseisvaks haiguseks. Nahalest kuulub kõikidel inimestel normaalse mikrofloora hulka ja seda peetakse patoloogiliseks vaid väga suurtes hulkades.
Teie kirjelduse järgi võiks diagnoosiks pidada pigem perioraalset dermatiiti , mis esineb rohkem noorematel inimestel. Mõnikord võivad ka rosaatsea ja perioraalne dermatiit koos esineda.

Nagu artiklist loete, võib haiguse põhjuseid olla mitmeid, kuigi täpset põhjust ei teata. Üsna tõenäoseks peetakse ärritust või allergiat nahahooldustoodetele, mistõõtu sageli soovitatakse nn. nullravi - kõikide kreemide, puhastusvahendite ärajätmist ja näo pesemist vaid keedetud veega. Kõige tõhusam selle haiguse puhul on aga suukaudne antibiootikumravi, mida enemasti tehakse doksütsükliinigaumbes 1-1,5 kuu jooksul.
Täiendavalt võib teha paikset ravi. Ainult Rozex geel üksinda aitab vaid kergetel juhtudel.

Kui soovite 3. arsti arvamust, siis võin soovitada näit. Dr. Konnot .

Parimat
Elo Kuum
dermatoloog