Avalehele
 

Akne ägenemine Roaccutane ravi järgselt

Küsimus:

Olen mures, sest nüüdseks on möödas aasta Roaccutane 6kuuulisest kuurist. Siiani on kõik olnud väga hea, on tulnud ainult mõni ükskik punn, mis kaob ruttu.
Nüüd tuli mul suuümbruse põletik ja võtan antibiootikume, põletik on juba peaagu taandumas.
Igapäev võin leida mõne uue punni näost- laubalt või ninaümbrusest. need küll pole punased kuid siiski, hirm on nii suur punnnide tagasitulemusi ees, et see hakkab juba mu enesetundele mõjuma.
Minu küsimus on see et kas aitab kui ma määrin laubale ja ninaümbrusesse Retirides kreemi? olen seda teinud nüüdseks 2,5 nädalat, ja olen lugenud et see ravim võib alguses aknet veidi esile tuua aga see taandub?
kas on põhjust muretsemiseks?
ja kaua võtab see aega et suuümbruse põletik täielikult kaoks?

Vastus:

Tere

Kui Roaccutane kuur piisava pikkusega teha, arvestades eelkõige kogudoosi (120mg/kg kohta), siis üldjuhul saadakse keskmiselt 2a. pikkune haigusvaba periood. Kui ravi teha väiksemas annuses, kipub akne sageli kiiremini tagasi tulema.
Retirides on hea valik, kuid esimestel nädalatel võib veidi nahka kestendama ajada või ärritada, samuti võib akne rohkem esile tulla. Ärge laske ärritusel liiga suureks minna, vaid lugege artiklist, kuidas nahka tasapisi ravimiga harjutada. Üldiselt 4-5 nädalaga nahk harjub kreemiga ära. Vistrikele soovitan apteegist Akne BP5, kuigi ka see on suht.kuivatava toimega. Ehk pöördute ka nahaarsti poole, kes vajadusel kirjutab täiendavad retseptiravimid. Loodetavasti saate kreemidega hakkama, kui korrapäraselt ravite.
Suuümbruse põletik taandub tavaliselt raviga 1-1,5 kuuga.

Elo Kuum
dermatoloog