Avalehele
 

Looduslik kosmeetika

Küsimus:

Tere,
selline küsimus, et tänapäeva nahahooldustooted (nt. kreemid) sisaldavad palju keemilisi ühendeid, ka apteegikosmeetika. Kuid mul on hirm, et kasutades sünteetilisi kreeme, imenduvad kreemi keemilised ained läbi naha verre ja lähevad verega ajju (ka üldisesse kehavararingesse), kus võivad mõjutada nt aju keemiat (kuna ka ajus on oma keemia). Ja sellepärast püüan kasutada rohkem looduskosmeetikat.Kuna meie vanaemad ju ei kasutanud nii palju näo ja kehakreeme. Ning ma mõtlen, et kas see meid kuidagi halvasti ei mõjuta? See küsimus võib tunduda küll rumal ja paranoiline, kuid mind siiski huvitaks, mida arvavad nahaarstid sellest.

Ave, 26.

Vastus:

Tere

Tõepoolest, see küsimus võib muret tekitada ja ega keegi teile täpset vastust anda ei oska. Ilmselt on olukord sarnane paljude toiduainetega, mille söömisel peate arvestama säilitusainetega. Õnneks naha kaudu imendumine on siiski suht. väike.

Põhimõtteliselt on võimalik kreemides kasutada ka looduslikke säilitusaineid, mis on efektiivsed, kuid toodete säilivusaeg jääb nendega üsna lühikeseks, näiteks kreemides ja losjoonides ühest kuni mõne kuuni. Enne selliste toodete ostmist veenduge, et tooted on tehtud värskelt. Väidetavalt Aubrey Organics and Dr. Bronnner's tooted on kõlblikud kuni 1 aasta.
Toodete säilivuaega aitab pikendada pumbaga pudel, mis väldib bakterite satumist tootesse. Samuti tuleb kasuks mitte hoida oma kosmeetikat niiskes kohas nagu vannitoas.

Veevabades toodetes, nagu palsamites, võides, õlibaasilistes seerumites, parfüümides, soola ja suhkru skraabides, vanni -ja dušiõlides ning ka vedelseepides (erandina) on toodete säilivusaeg mõned kuud kuni aasta, sõltuvalt loodusliku säilitusaine, toote ja pudeli tüübist, säilitamistingimustest, säilitusainete kombinatsioonist ja toote kasutamisest.

Võrdlusena sünteetiliste säilitusainetega tooted säiluvad väga kaua - 2-3 aastat.

Mõned looduslikud ained säiluvad ka iseenesest, ilma säilitusaineteta väga kaua, näiteks mineraalne makeup või puhas jojoba õli, mis säilub 2-3 aastat. Ka paljud teised puhtad õlid või ka puhas mesi säiluvad kaua. Kui neile segada teisi aineid juurde, siis säilvusaeg lüheneb.

Taimsed (herbal) ekstraktid on näiteks ühteaegu nii antioksüdandid kui säilitusained ning paljud taimed on ka antiseptiliste omadustega. Enamus taimseid ekstrakte on ekstrahheeritud alkoholiga, mis on ka efektiivne säilitusaine.

Ja muuseas, kreemide valmistamine ise ei ole üldse paha idee. Nii toimide on teil võimalik saada eelkõige antioksüdante värskelt (näiteks vit C ja E lagunevad üsna kiiresti õhuga kokku puutudes) ja kasutada need kiirelt väikses koguses ära.

Mis puutub looduslike toodete efektiivsusesse, s.t. naturaalne versus sünteetiline, siis selles osas on kindlasti palju vääritimõistmist.
Paljud inimesed tunnevad, et nad peavad kasutama vaid looduslikke nahahooldustooteid. See ei pruugi olla siiski kõige produktiivsem lähenemine. Esiteks, vastavalt kaasaegsele teadusele on konkreetsed kemikaalid ja nende bioloogilsed toimed täpselt samasugused, sõltumata sellest, kas nad on isoleeritud looduslikust allikast või toodetud laboris. Teiseks tuleks vahet teha kemikaalidel, mis on sünteetilised, kuid strukturaalselt identsed looduslikele ainetele ning sünteetilistel kemikaalidel, mida ei leidu looduses. Sünteetilised kemikaalid, mida ei leidu looduses, on strukturaalselt erinevad ja võivad tõepoolest toimida erinevalt. Siiski ei ole konkreetse kemikaali kasulikel omadustel ja riskidel otsest seost sellega, kas ta pärineb looduslikust või sünteetilisest allikast. Paljud looduslikud kemikaalid võivad olla kahjulikud, eriti kui neid kasutatakse valesti.
Toote väärtus sõltub eelkõige sellest, kas selle aktiivained on põhjalikes uuringutes osutunud ohutuks ja efektiivseks ja kas nende kontsentratsioon ja imendumine on adekvaatsed.

Elo Kuum
dermatoloog