Avalehele
 

Perioraalne dermatiit.

Küsimus:

Tere,

Mul on nüüd selline lugu, et u. 4-kuud tagasi sai beebipillid ära vahetatud, kuna eelmised tekitasid peavalusid, sain uued asemele. Aga uutega tekkis järgmine probleem, igakord nädal aega enne päevi tekkisid paremale lõuapoolele, suhteliselt keskele väikesed valusad vesivillikesed, mis erivevalt tavalistets punnidest olid eriti valusad, punetavad ja püsivad. Käisin nahaarstil ja sain sealt sellise rohu nagu Fucicort, et nagu siis mul olevat miski ekseem. See aitas väga hästi alati, paari päevaga oli probleem juba kadunud. Aga ikka alati nädal enne päeva tulid villikesed tagasi ja nõnda iga korraga tuli neid aina juurde. Siis mind hakkas see probleem väga häirima, kuna olen ise täiesti probleemitu nahaga ja mul mingeid allergiaid kunagi pole olnud ka, tundus kummaline ja siis uurisin ise internetist. Leidsin teie lehe ja siis tegin avastuse, et äkki on mul hoopis perioraalne dermatiit pillidest ja lugesin, et ei tohiksi määrida peale mingit hormoonsalvi ja pillid vahetasin ka koheselt ära ja läksin arsti juurde ka. Sain uue salvi, mitte Rozexi aga mingi apteegis ise valmistatud, koostisaineteks olid tsink, metronidazol ja vaseliin jne. Siis hakkasin seda rõõmsalt peale määrima. Ei jõudnud mööduda päevagi, kui neid ville hakkas juurde tekkima, igapäevaga ja väga palju, niipalju, et terve mu lõug oli valus, hell ja tulitav ja punane, lõpuks ka ninaalune. Ja ega ma nängingi välja täpselt selline, nagu selle haiguse puhul peaks välja nägema. Siis ma tahtsin kohe uuesti arsti juurde minna, aga järjekorrad on lihtsalt metsikult pikad, kuu-kaks, mul tuleb nõnda stress veel. Et, olen nüüd uurinud selle kohta ise üht koma teist, mind huvitab praegu, millest see lööve nõnda ägestus, oli see siis selle hormoonsalvi ärajätmise tagajärjel või on uued pillid kuidagi sellega seotud ja kas ehk ma peaks äkki hoopis võtma suukaudseid antibiootikume, pidavat tõhusamad olema? Nüüd on kuskil umbkaudu kaks nädalat möödas sellest, kui hakkasin salvi määrima ja asi on läinud ainult pisut paremaks, nii valus pole enam ja punetust nagu on ka vähem ja mõned kohad sügelevad veidi ja nahk ketendab. Aga ikka nagu vahepeal tekib kuskile mingi üksik vill ka juurde. Kuidas ma aru saan, kui see ükskord paranema hakkab ja kas ma ise ennast saan üldse kuidagi aidata senikaua, kuni minu kord arsti juurde minna kätte jõuab?:)

Vastus:

Tere

Tõenäoliselt tekis ägenemine ikkagi hormoonsalvi ärajätmisest, kuid see aeg tuleb nö. üle elada ja mitte hakata hormooni uuesti määrima. Enne päevi on samuti soodne hormonaalne foon vistrike tekimiseks.

Perioraalse dermatiidi puhul on tõesti kõige tõhusam suukaudne antibiootikumravi, tavaliselt doksütsükliiniga. Kuniks ootate arsti jrk., proovige nahka võimalikult vähe ärritada, isegi nägu peske vaid keedetud veega ning ärge igaks juhuks kreemitage ega niisutage. Oluline on päiksekaitse vähemalt spf 15.

Parimat
Elo Kuum
dermatoloog