Avalehele
 

Akne ja hormoonid

Küsimus:

Olen 21a ja kaks aastat tagasi läksin oma probleemiga nahaarsti juurde. Uuringutest selgus et mul on hormoonid paigast ära, meessuguhormoone liiga palju. Edasi saadeti mind günekoloogi ja endrokrinoloogi juurde. günekoloog kirjutas mulle raviks välja Yasminelle pillid, paar kuud hiljem vahetas endrokrinoloog need diane vastu välja, kuna mu näo olukord ei paranenud üldse.
Hetkel hoiab mu näo enam-vähe korras pillid, rohud enam midagi ei muuda.
Viimasel ajal olen käinud ainult günekoloogi juures, kuna mul on veel palju teisi probleeme.
Kas on tõsi et kui pillide söömise lõpetan olen jälle alguspunktis tagasi? Kas mingit muud ja paremat ravi ei ole? Kas ma üldse kunagi saaksin oma hormoonid korda?
Kas selle probleemiga peaks endrokrinoloog tegelema?
Günekoloog soovitas mul pille edasi süüa aga ma ei taha enam, sest see on mu olukorra veel hullemaks teinud (näiteks mul ei ole enam ammu tabletivabal perioodil päevi olnud).

Vastus:

Tere

Kui akne on tingitud märkimisväärsetest hormonaalsetest nihetest ja on olemas ka diagnoos, mis hormoonide häiret põhjustab, siis tuleks ikkagi ravida seda allolevat haigust. Ilmselt oleks mõistlik, kui günekoloog ja endokrinoloog teeksid teatud määral koostööd.

Rasedusvastased pillid sisaldavad östrogeeni, mis aitab kompenseerida/tasakaalustada meessuguhormoonide rasueritust stimuleerivat toimet, pidurdades eelkõige rasu eritust, mis omakorda aitab vähendada pooride ummistumist ja edasist vistrike kujunemist.

Diane 35 on suhteliselt "kange" (suurema östrogeeni sisaldusega) tablett. Akne vastase toime tõttu on kasutusel ka Jeanine, kus östrogeeni on veidi vähem. Tablettide sobivus on samas üsna individuaalne ja kõikidele ei pruugi sobida üks variant. Kui te mingil põhjusel pille võtta ei saa või ei soovi, siis akne kontrolli all hoidmiseks on ka teisi ravimeid, kuid kui hormonaalne foon on paigast ära, ei pruugi muu ravi olla nii efektiivne või on see ajutise iseloomuga.

Soovitan külastada ka dermatoloogi . Nagu aru saan, pole te seda veel teinud?

Parimat
Marge Tampere
dermatoloog