Avalehele
 

Kestendus kätel ja suukaudne seenevastane ravi

Küsimus:

Olen 41 a mees. Umbes pool aastat tagasi pöördusin nahaarsti poole kummalise kestendusega käte sisekülgedel. Vahel harva peopesad sügelesid ning ka visuaalselt häiris. Arst palus näidata ka jalgu ning avastas visuaalsel vaatlusel jalaseene. Kätel olev asi pidi olema nn jalaseene „peegeldus”. Raviks määrati Lamisil 250mg tabletid ning kätele määrimiseks Elosalic kreem. Pärast manustamist kadus seen jalgadelt aga mitte kätelt. Arst soovitas kreemi kasutamist jätkata, kuid kätel ikka midagi ei muutunud. Mõne aja möödudes kirjutas arst uuesti Lamisil tabletid, lisaks soovitas kätele Locobase Repair kreemi. Kui see samuti tulemusi ei andnud, võeti vereproov ja ühtlasi kirjutati välja juba kolmas ravikuur Lamisili. Nädal hiljem arsti juurde minnes ja vereproovi vaadates ütles arst, et nüüd on maksaga väga hullud lood - kui sedamoodi jätkate, ei ela te üle 5 aasta! Käskis igasuguse alkoholi manustamise koheselt lõpetada ning saatis „Uus Kamelot” poodi, et ma ostaks kolmekuulise ravikuuri looduslikku ravimit „Vitasil-kaitse” ning seejärel kolme kuu pärast tagasi tuleks. Samas ka Lamisili tabletid ikka lõpuni tarbida. Küsimusele, milline on seos maksal ja minu kestendavatel peopesadel, sain vastuseks, et peopesad on taaskord minu organismi „peegeldus”. Lamisili ravimi infolehelt lugedes selgub, et maksaprobleemidega on ravim vastunäidustatud. Kas vereproovi näidud ei või olla tingitud just Lamisili manustamisest? On vist üleliigne mainida, et minu alkoholi pruukimine seisneb pudelis-kahes õlles õhtuti ning mõni tugevam naps nädalavahetusel. Teen sporti ja tunnen ennast täiesti tervena. Kas tõesti saab panna sellise maksahaiguse diagnoosi mitte vastava eriala arst ilma igasuguste lisauuringuteta? Loen siit teie lehelt, et käeseene diagnoosi kinnitab külv nahalt kraabitud materjalist jne. Milline on teie arvamus kogu loost ning mida te soovitaksite mul nüüd teha? Peopesadel on kestendus jätkuvalt nagu pool aastat tagasi, samas tahaks elada tunduvalt rohkem, kui 5 aastat.

Vastus:

Tere

Lamisil jt. suukaudsed seenevastased tabletid võivad põhjustada ajutist maksanäitajate (AST, ALT) tõusu veres. Kindlasti soodustab seda raviga samaaegne alkoholi tarbimine. Maksahaigust just niimoodi diagnoosida ei saa, tuleks ikka teha täiendavaid uuringuid.
Peopesadel esineb sageli nn. allergilist reaktsiooni seenhaigusele või ka muud tüüpi allergilist löövet (düshidrootiline ekseem). Tavaliselt on alguses lööbeelementideks villid, mis hiljem kuivades annavad kestendust. Usun, et kui tegemist oleks olnud käeseenega, oleks see ehk raviga taandunud, seda enam, et jalgadelt probleem taandus.
Pole välistatud ka võimalus, et kätel tekis allergilist tüüpi lööve Lamisil tablettidele, mida võib harva juhtuda, kuid siis peaks see peale ravi lõpetamist mingi aja jooksul taanduma. Elosalic peaks allergilise lööbe puhul hästi sobima, kuid veel tugevam on Dermovate (retseptiravim).

Düshidrootilise ekseemi puhul tehakse sageli ka allergiateste võimaliku kontaktallergia väljaselgitamiseks. Teste tehakse Hiiu nahahaiguste kliinikus ja vajalik on nahaarsti saatekiri.

Marge Tampere
dermatoloog