Avalehele
 

Sügelus peopesadel ja taldadel

Küsimus:

Paar päeva tagasi hakkasid mul sügelema labajalad ja eriti just talla alused. Ometi ei leidnus ma sealt ühtegi putuka hammustust ega ekseemi. Ühesõnaga jalad täiesti normaalset värgi ja mõõtu ainult kohutavalt sügelevad. See käib hooti ja siis on selline tunne, et kratsiks või traatharjaga. Täna hakkasid sügelema ka labakäed ja samuti hooti. Varem pole midagi sellist täheldanud ning kõiksugune olme ja isiklik kosmeetika on muutumatu. Kodus kasutan vaid GNDL tooteid. 35-aastane Katre

Vastus:

Tere

Üsna raske on probleemile jälile saada, kui nahk on täiesti lööbeta. Sagedamini on peopesade ja taldade sügelemise põhjuseks siiski ekseem või seeninfektsioon . Usun, et teie puhul võib tegemist olla mingit allergilist laadi seisundiga. Mõelge hästi läbi, mida olete viimasel ajal tarbinud, kas olete võtnud vitamiine või mingeid toidulisandeid. Hiiu nahahaiguste kliinikus on võimalik teha allergiateste (dermatoloogi saatekirja alusel), mille tulemusena võib selguda teatud allergeen.

Peopesade ja taldade sügelus on üsna sage probleem ka rasedatel ning harva võib see kaasuda teatud maksahaiguse korral (primaarne biliaarne tsirroos - PBC).

Sügelust aitavad vähendada suukaudsed antihistamiinikumid.

Kui probleem ei taandu, soovitan pöörduda pere -või nahaarsti poole võimalike analüüside tegemiseks.

Elo Kuum
dermatoloog