Avalehele
 

Tulemärk vastsündinul

Küsimus:

Minu vastsündinul tütrel on tulemärk silmalaol ja otsaesisel . Millal peaks last näitama nahaarstile? Millal saab hakata sellega midagi ette võtma?
Ettetänades, Raili.

Vastus:

Tere

Tõenäoliselt on teie puhul tegemist vastsündinute veresoonte neevusega ehk nn. kurenokajäljega, mis on selle veresoonte patoloogiaga seotud haiguse kerge vorm. Punased veresoonte laiendite laigud tekivad kas otsmikule, ninale, ülahuulele, kuklale või laugudele. Need on tavaliselt heledamad roosad kui tõelised tulemärgid. Punetusel on tendents taanduda mõne aastaga. See probleem on üsna sage, esinedes ca 42% vastsündinutel. Enamus juhtudel näol olevad laigud muutuvad heledamaks või lahenevad 1.-2. eluaastaks; kuklalaigud tavaliselt ei kipu kaduma. Ka minu tütrel oli samasugune tulemärk otsmikul ja mõlemal laul. Praegu on ta 5-aastane ja laiku ei ole võimalik ka minimaalselt märgata.

Tõeliste tulemärkide valikravimeetodiks on pulseeritud värvilaser, mida Eestis kahjuks ei ole. Suhteliselt efektiivne on ka Nd:YAG laser, mis on olemas Tartu lastekliinikus ja võib-olla ka Tallinnas. Peab täpsustama. Ravi alustamise osas on erinevaid seisukohti, kuid üldjuhul, mida varem, seda parem. Soovitavalt imikueas.

Parimat,
Elo Kuum
dermatoloog