Avalehele
 

Perioraalne dermatiit

Küsimus:

mul on näol juba kolm, neli aastat valulik punane lööve. Lööve on põhiliselt silmade ümbruses ja suu ümbruses. (Silma laugudel ja silma nurkades on kõige rohkem).
Eelmine aasta käisin naha arsti juures ja öeldi, et see on perioraalne dermatiit ja mulle kirjutati antibiootikumid doxotsükliin, kuid neid ma kahjuks pikalt võtta ei saanud, kuna need hakkasid mul mao peale. Konsulteerisin perearstiga, tema kirjutas mulle Fusicorti, mis aitab aga kui jätan ühe päevagi seda näole panemata on järgmine päev silmade ja suu ümbrus löövet täis. Olen proovinud ka geeli Rozex, kuid see ei aidanud.
Olen ise väga palju selle näo lööve kohta lugenud ja aru saanud et Fucicorti ei tohiks üldse kasutada ja mina olen seda juba pikalt oma näole pannud sest muidu on nägu löövet täis.
Kas on võimalik nii pikka aega kestnud löövet ravida ja milliste ravimitega? Kas perearst saab ka neid ravimeid kirjutada?
Olen 26-aastane ja olen väga mures oma näo naha pärast.

Vastus:

Tere

Hormoonkreeme ei tohi tõesti perioraalse dermatiidi puhul kasutada. Peate arvestama, et hormooni ärajätmisel tekib peaaegu alati lööbe ägenemine, mis aja jooksul möödub. Mõnikord kasutatakse nö. pehmemaks üleminekuks lühiaegselt nõrka hormooni, kuid see jäetakse ka esimesel võimalusel ja suht.kiiresti ära.

Doksütsükliin on tavaline perioraalse dermatiidi ravim ja see aitab tavaliselt hästi. Esialgu võetakse seda harilikult annuses 200mg päevas ja lööbe taandumisel langetatakse doosi. Võib-olla te ei talunud ravimit sellises annuses. Sageli aitab annuse vähendamine.

Kuna haiguse põhjus on valdavalt teadmata, kuid 1 võimaliku variandina kahtlustatakse nahahooldus -ja kosmeetikavahendeid, siis soovitatakse sageli nn. nullravi, kus tuleks ära jätta kõik naha puhastusvahendid ja kosmeetikatooted. Nägu pesta vaid leige keedetud veega. Samuti tuleb ära jätta hormoonkreem. Paiksetest ravimitest on kasutusel metronidazool (Rozex) ja aselaiinhape (Skinoren), kuid praktika näitab, et tõesti suukaudne antibiootikumravi on kõige efektiivsem. Kui te doksüysükliini siiski ei talu, võib asendada selle alternatiivselt mõne teise antibiootikumiga.

Juhul, kui suukaudsed antibiootikumid ei toimi ja tegemist on resistentse haigusega, kasutatakse raviks ka isotretinoiini (Roaccutane), mis on iseenesest raske akne ravim.

Elo Kuum
dermatoloog