Avalehele
 

Urtikaaria?

Küsimus:

Tere!
Minul(31 a naine)on selline küsimus,et kas võib tegemist olla urtikaariaga.Nimelt juba aastaid pärast dušši all käimist või saunas käimist tekivad kehale sügelevad kublad, mis mõne aja pärast kaovad.Olen tähelepannud, et eelkõige kehale ja osalt ka käsivartele, mitte jalgadele.
Nüüd avastasin,et näol nina lähedal on tekkinud u.1cm suurune tursunud laik.See laik on nahatooni, veidi valkjas.Üldse tundub ,et kogu nina ja selle ümbrus oleks ärritunud, kihelev.
Kas peaksin tarvitama mõnda allergiaravimit(n.Zyrtec)?

Vastus:

Tere

Tõenäoliselt on teil tegemist nn. füüsikalise urtikaariaga, mida kutsuvad esile kuumus, valgus, külm, rõhk nahale ja isegi vesi. Kublad ilmuvad tavaliselt minutitega ja püsivad alla tunni. Füüsikaline urtikaaria tekib üsna sageli esmakordselt tervetel noortel inimestel. Seisund üldiselt aja jooksul taandub või muutub leebemaks.

Füüsikalise urtikaaria üks alavorm on kolinergiline urtikaaria,mida põhjustab higistamine. Sel puhul on kublad väga selgelt piirdunud ja väiksed (2-3mm). Nende ümber on punetav rõngas. Lööve tekib minutite jooksul peale higistamist ja on väljendunum rinnakul, seljal ja käsivartel. Löve kestab 30 minutist tunnini või veidi kauem. Mõnikord võivad väikesed lööbeelemendid laatuda ja moodustada suuremaid.

Higistamine, mis tekitab lööbe, võib olla ise põhjustatud füüsilisest koormusest, kuumusest, palavikust, emotsioonist või vürtsika toidu söömisest.

Raviks kasutatakse tüüpiliselt antihistamiinikume (Zyrtec, Claritin jt.). Kui võtate tbl. sisse võimalikult kiiresti enne dušši alla või sauna minekut, võib urtikaaria taanduda kiiremini kui tavapäraselt. Kui probleem on püsiv ja sagedane, võib olla vajalik ka pidev antihistamiinikumide võtmine lööbe vältimiseks.

Elo Kuum
dermatoloog