Avalehele
 

Probleemne perioraalne dermatiit

Küsimus:

Tere!

Kirjutan küll siis hetkel oma elukaaslase nimel, kellel probleem on, aga tema pole eriline arvutikasutaja ning trükib oluliselt aeglasemalt.
Elame hetkel välisriigis, nii et määratud ravimid võivad ehk erineda nime poolest (aga märgin siis ka juurde toimeained).

Taustinfo: 27 aastane noormees, põeb varasemast psoriaasi, see on alles vähesel määral ainult kohati pealael, sõrmenukkidel ning hüppeliigesel - raviks kasutab Daivobet ja Daivonex kreemi hommikul ja õhtul ning peale dushi Diprosalicut peanahale, lisaks mitte-meditsiiniline rasvane kreem, see hoiab psoriaasi üsna edukalt kontrolli all. On olnud varem ka astma ning allergia (ka need on aastatega suures osas taandunud). Laiemalt tegemist üsna probleemse nahaga, mis on nõudnud ka näiteks niisutuskreemi jms kasutamist (muidu muutub nahk näol väga kuivaks peale habemeajamist).

Umbes kaks aastat tagasi tekkis näole suu ümber ('koonule') punetav lööve, alguses sai veidi rumalalt kodus proovitud määrida sinna peale psoriaasi raviks määratud Daivobet kreemi (kortisoon + daivonex). Sellega tõmbas küll tagasi, aga kokkuvõttes ei ravinud. Siis paari nädala pärast sai mindud nahaarsti juurde, kes diagnoosis perioraalse dermatiidi ning määras raviks Ery-max tabletid (erythromycin) ning Dalacin lahuse (clindamycin) peale määrimiseks, lisaks Fungoral kreem (ketoconazol). Soovitas ka lisaks valgusravi (UVB), mida siis praktilistel põhjustel ei olnud võimalik teha.
Nende klme ravimiga jätkas ta umbes 3-4 kuud, siis uuesti arstile, arst pikendas sama ravi ilma eriliselt kommenteerimata. Täpselt sama jätkus 1,5 aastat (sama ravi pikendamine), punetuse sai kontrolli alla, aga see ei kadunud päris ära mitte kordagi.

Peale nii pikka aega tundus minule imelik, et ta peaks antibiootikume võtma 1,5 aastat. Sai siis veidi ka ise loetud perioraalse dermatiidi kohta internetist (arstide jaoks ilmselt tüütus, kui patsiendid ja nende elukaaslased liiga tarkninadeks muutuvad;) ) ja et tetracyclin on tegelikult kõige tavapärasem ravi.
Siis soovis igaks juhuks saada teist arvamust (1,5 aastat tundus jube pikk aeg, arvestades perioraalse dermatiidi kulgemise kirjeldusi) ning umbes kolm kuud tagasi vahetas nahaarsti. Uus nahaarst siis kirjutas välja tetracyclini tabletid ja soovitas jätkata Fungoral kreemiga lisaks. Arst kahjuks ei maininud, et tetracyclini võttes peaks ennast UV-kiirguse eest kaitsma, kuigi suvel väga päikest ei saanud ning solaariumikülastajad kah ei ole, tundus see imelik.
Peale 1,5 kuust võtmist tundus, et paremuse poole asi ei läinud, pigem vastupidi, asi läks stabiilselt hullemaks, siis sai mindud uuesti arsti juurde, et teada saada, et kas see on normaalne, et alguses lähen hullemaks ning kas jätkata tetracycliniga. Nagu ma aru sain, ei öelnud arsti eriti midagi, aga soovitas siis uueks raviks kolm korda nädalas valgusravi (UVB).
Elukaaslane alustas siis valgusraviga kaks nädalat tagasi. Ise netist lugedes on nagu silma jäänud, et perioraalse dermatiidi puhul külm ning UV-kiirgus jms teevad asja hullemaks? Aga sai siis arsti kuulatud ning mindud sinna UVB-teraapiasse (mis on ju ka psoriaasile hea). Peale seda muutus situatsioon täiesti kohutavaks. Nägu läks päris 'õitsele' suu ümbert ning punetus läks hullemaks. Esimestel päevadel nägi välja nagu oleks põlenud ja ketendas kohutavalt, punetas üsna tugevasti ning piirkond oli tugevalt laienenud ning see osa nahast on jube tundlik ning kuumas, selline tunne nagu kisuks, rääkides või süües hakkab kah alati halvem.
Peale kaks korda käimist lõpetas selle UV-teraapia, enam lihtsalt uuesti ei läinud, nüüd on nädalaga veidi tagasi tõmmanud, aga siiski ketendab ning sügeleb hirmsasti nendest kohtadest kus on selle punetuse äär (ehk siis lõua ale ning lõualuu külgedelt).
Pildid eilsest (see siis juba veidi tagasi tõmmanud):

Vaata fotot
Vaata fotot

Nii - pikk jutt küll - aga sooviks tõesti abi - et mis siis teha?
Perioraalse dermatiidi raviks olen lugenud keskeltläbi 8-12 nädalat, 2 aastat on justkui nagu pikk aeg. Kas see on normaalne?
Lisaks, et mis selle UV-kiirgusega siis ikkagi on? Kas see on perioraalse dermatiidi puhul soovitatav või mitte?
Kas see, et psoriaasi raviks kasutatakse hormoon-kreeme/preparaate pealael, kätel ning jalgadel omab mingit mõju perioraalse dermatiidi raviks (kas on võimalik et näiteks magades/voodipesu kaudu kandub kreem üle ning see teeb seda hullemaks)? Mida selles suhtes teha? Kui psoriaasi ravi jätta, siis läheb see üsna kiiresti kah hullemaks ning selle kontrolli alla saamine võtab jälle kah kaua aega.
Ning pilte vaadates - kas on võimalik, et kogu probleem on algusest peale valesti diagnoseeritud (varasem haiguslugu astma ning allergiatega võib ju ka atooplist dermatiiti põhjustada - kas see saab ka suu ümber esineda)?
Sügelus on ju kah üsna ebatavaline perioraalse dermatiidi puhul - või on see tingitud lihstalt sellest UVB-st?

Mida üldse teha - kas uuesti arsti vahetada või..?
Millised on shansid sellest üldse jagu saada?
Hirmus tüütu on see kõik ning tekitab elukaaslases päris palju stressi :(

Ette tänades,
murelik naisterahvas ning elukaaslane.

Vastus:

Tere

Teie olukord on tõesti komplitseeritud ja raske on öelda, milline on põhidiagnoos ja millised on täpsemalt ravide kõrvalmõjud. Samuti on pikaaegne ravi kindlasti mõjutanud haiguspilti.
Üldiselt perioraalne dermatiit allub päris hästi suukaudsetele antibiootikumidele. Tavaliselt kasutatakse esmavalikuna tetratsükliine (doksütsükliin või tetratsükliin) umbes 1-1,5 kuu jooksul.

Võimalik, et teie puhul on siiski tegemist psoriaasilööbega näol. Enamasti paraneb psoriaas UVB ravi ja paikse raviga päris edukalt, kuigi jah, väiksemale osale patsientidele (~15%) mõjub UVK hoopis haigust ägestavalt. Kuna tegite UVB ravi väga lühiaegselt, ei saa öelda, kas teile see ravi ei sobi või saite äkki UVK esimese korra kohta liiga suures doosis ja tekis kõrvaltoimena ajutine punetus. Samuti võib UVK raviga esimesel 2-3 nädalal sügelus ja ärritus intensiivistuda. Seda tuleb leevendada niisutavate kreemidega.
Psoriaasi puhul on paiksetest ravimitest kasutusel ka Daivonex, mis samuti võib kõrvaltoimena ravi alguses nahka ärritada. Uutest ravimitest on üsna efektiivne tacrolimus, mis on retseptiravim. Raske psoriaasi raviks kasutatakse vajadusel suukaudset ravi, nagu metotrexaati ja retinoide.
Õige ravi ordineerimiseks vajate kõigepealt õiget diagnoosi. Psoriaasi diagnoosi saab kinnitada nahatüki histoloogia alusel.

Mõnikord võib perioraalne dermatiit olla rosaatsea algusfaasiks, mille korral näiteks UV-kiirgus on haigust ägestav ja seda tuleb vältida. Iseloomulikud on kas punetushood või püsiv punetus.

Nagu saate isegi aru, tuleb esmalt siiski proovida panna õige diagnoos. Selleks on tõenäoselt abiks nahatüki võtmine.

Toon välja mõned üldised nõuanded nahahoolduse ja kosmeetika kasutamisel:

Kasutage leebeid seebivabasid pesemisvahendeid
Tundliku naha korral kasutage õrna, kaitsvat niisutavat kreemi 1-2x/p, soovitavalt enne teiste toodete pealekandmist
Kasutage kreeme, losjoone ja teisi kosmeetikatooteid, mis ei sisalda alkoholi ega lõhnaaineid, on mitte-komedogeensed ja hüpoallergeensed
Vältige toonikuid, mentooli, kamprit ja tooteid, mis sisaldavad naatriumlaurüülsulfaati
Vältige õlibaasilisi näokreeme. Kasutage vee baasil kreeme ja päiksekaitsevahendeid.
Vältige nn. koorivaid kreeme näonahal
Punetuse varjamiseks võite kasutada kergesti nahale kantavaid peitekreeme (eelistatavalt neid, mis kaitsevad ka UVA ja UVB kiirte eest).
Rohelisebaasilised kreemid, mida pannakse punetavatele piirkondadele peitekreemi alla, aitavad hästi varjata punetust.
Vältige veekindlat kosmeetikat, mida on raske eemaldada
Sageli võivad päiksekaitsekreemid: nahka ärritada. Eelistage tooteid, mis sisaldavad silikoone, nagu dimetikooni ja tsüklometikooni. Samuti on füüsikalised blokaatorid (tsinkoksiid ja titaaniumdioksiid) hästi talutavad enamus patsientide poolt.

Elo Kuum
dermatoloog