Avalehele
 

Vistrikud, rasvane nahk, kõõm ja katkised juuksed

Küsimus:

Tere!

Minu probleemiks juba 13. eluaastast on rasvane nahk, vistrikud, rasvased juuksed ja jube kõõm. Praegu olen 33, abielus ja 3 lapse ema, kuid näen välja nagu mingi pubekas. Pesen näonahka igal hommikul ja õhtul, kasutan matistavaid maske, toonikuid, puudrit, kuid vaatamata sellele nägu nõrgub rasvast juba paari tunni pärast. Olen väsinud vistrikega võitlemast, sest vistrikuvastased geelid-kreemid pole aidanud. Juukseid pean pesema iga üle päeva ja siiski on neil ka pärast pesemist ebameeldiv rasva hais juures, sõltumata sellest, mitu korda järjest ma protseduuri kordan. Samuti on erakordselt visa kõõm (ka kõrvade sees ja tagustel), mistõttu peanahk kiheleb hirmsasti. Apteegis müüdavad kõõmavastased šampoonid (näiteks olen proovinud Nizorali)pole aidanud. Ainus šampoon, mis elada aitab, on Head & Shoulders, mis lihtsalt kõõma välja peseb, kuid mis juukseid ilmselt kahjustab ja seetõttu on mu juuksed haprad, katkised ja näevad välja nagu kuivanud heinad. Olen proovinud antibeebipille (Diane-35 ja Jeanine'i, mis imeväel kõik mu probleemid lahendasid, kuid kahjuks pidin nende kasutamise lõpetama, kuna mul on hüpertoonia ja need põhjustasid tugevat peavalu, pearinglust, iiveldust ja isegi teadvuse kadu. Lisaks tekkis depressioon ja vastumeelsus seksi suhtes. Arvan, et probleem on seotud hormonaalsete häiretega, kuid kahjuks ei saa ma neid pille enam võtta. Kas on olemas mõni teine ravim, mis meessuguhormoone pärssivalt toimiks, nagu seda teevad teatud liiki pillid, kuid mis ei oleks vastunäidustatud kõrgvererõhuga?

Ette tänades,

Hädasolija

Vastus:

Tere

Nagu aru saan, on teie peamiseks mureks väga rasune nahk, vistrikud ja kõõm. Tuleb tunnistada, et esimeseks lüliks ahelas on tõesti meessuguhormoonid, mis omakorda stimuleerivad rasueritust. Rasu soodustab poorides rakkude ja bakerite ummistumist, paisu ja hilisemat akne ja vistrike teket, kuid samuti kõõma põhjustavate nn. normaalsete pärmseente paljunemist. Samuti liigne pesemine ja kuivatavate nahahoolduvahendite kasutamine toob kaasa kompensatoorselt rasu tootmise suurenemise.

Tavaliselt ei ole meessuguhormoonide hulk suurenenud, vaid arvatakse, et tõusnud on naha tundlikkus nende suhtes. Kui teil peaksid kaasuma menstruatsioonihäired, juuste väljalangemine või liigne karvakasv kehal, siis võiks kindlasti hormoonide taset kontrollida.

Ainuke ravim, mis efektiivselt aitab rasu tootmist maha suruda, on isotretinoiin (Roaccutane kapslid). See on retseptiravim ja mõeldud eeskätt raske akne raviks. Kui teil on sügavad tsüstid ja lisaks ka akne armid, on Roaccutane teile kindlasti näidustatud. Selle ravimi tarvitamine nõuab kindlasti nahaarsti konsultatsiooni ja regulaarselt vereanalüüside tegemist. Raviga võib tekida mitmeid kõrvaltoimeid, millest sagedamini tuleb ette naha ja limaskestade kuivust. Kindlasti ei tohi rasestuda, kuna ravimil on suur loodet kahjustav potentsiaal. Seetõttu on vajalik ka beebipillide võtmine. Võimalik, et te ei ole veel leidnud endale sobivaid pille. Selles osas peate konsulteerima günekoloogiga.

Kõõmavastaseid šampoone tuleb aeg-ajalt vahetada, kuna peanahk harjub ühega ära ja ei saavutata enam sama efekti. Samas saab alati ringiga algse šampooni juurde tagasi pöörduda. Proovige ka teisi apteegis müüdavaid seenevastase toimega kõõmašampoone . Hoidke neid enne mahaloputamist ca 5 min peas. Pead võite pesta ka iga päev, kui vaja. Arsti retseptiga on saadaval ka teisi aktiivaineid, nagu näit. tõrva sisaldavad šampoonid (Fongitar, Polytar). Kindlasti kasutage peale pesemist palsamit, mis aitab vältida liigset juuste kuivamist.

Kui juuksed on muutunud väga hapraks ja kuivaks, siis kasutage võimalusel vahepeal leebema toimega šampoone ja teisi hooldusvahendeid, et juuksed saaksid taastuda.

Parimat,
Elo Kuum
dermatoloog