Avalehele
 

Juuksehoolduse põhitõed

Hoolitsetud ja säravaid juukseid ei ole tänapäeva hooldusvahendite abil raske saavutada. Tooteid on suures valikus ja kõikvõimalike probleemide vastu. Kõige keerulisem on selles valikus orienteerumine ja just enda juustele sobivate hooldusvahendite leidmine.

juuste hooldus

Õige šampooni ja palsami valik

Reegel ütleb, et šampooni peab valima juuksetüübi ja palsamit juuste hetkeolukorra järgi. Šampoonid jagunevad põhiliselt kahte gruppi:
1. normaalsele-kuni-kuivale juuksetüübile
2. normaalsele-kuni-rasusele juuksetüübile

Oma juuksetüübi määramiseks võib kodus läbi viia lihtsa katse, pihustades juustele spray-pudelist tavalist vett. Kui vesi imendub hetkega, tuleb valida kuivemale juuksetüübile mõeldud niisutav šampoon. Kui aga kui vesi jääb juuste pinnale, on õige valik rasusemale juuksele mõeldud puhastav ja värskendav šampoon.

Aeg-ajalt tuleb šampooni ja palsamit vahetada, sest aja möödudes võib samade toodete toime väheneda.

Šampooni ja palsami kasutamine

Enne pea pesemist on soovitav juuksed läbi kammida, et eemaldada viimistlustoodete jääke, osa mustust ja pusasid.
Enne šampooni kasutamist tuleb juuksed ja eriti peanahk voolava vee all korralikult märjaks teha. Vesi võiks siis olla piisavalt soe, et šampooni toimeained saaksid paremini nahka imenduda.
Kõige nahasõbralikumad ja nn viimase põlvkonna šampoonid vahutavad väga vähe või üldse mitte.
Tänapäeva šampoonid on piisavalt efektiivsed, et 1 kroonise mündi suurune hulk toodet oma töö ära teeks. Šampoon valatakse peopessa ja hõõrutakse käte vahel laiali. Seejärel masseeritakse õrnalt läbi terve peanahk.
Väga paljude peanaha probleemide põhjus peitub liiga suure koguse šampooni kasutamises ja väheses loputamises.
Loputamiseks kasutatav vesi peab olema leige. Kuivade juuste puhul võib loputamisvette lisada mõned tilgad sidrunimahla või söögisoodat, et vett pehmendada. Kuldne reegel on, et juukseid tuleb loputada kolm korda kauem, kui pesta. Kui tundub, et on juba piisavalt loputatud ja vesi ei ole ka enam vahune, võiks veel pool minutit juukseid voolava vee all hoida.
Kaks korda pestakse juukseid vaid sel juhul, kui eelnevalt on kasutatud väga palju viimistlustooteid või juuksed on lihtsalt väga mustad.
Juukseid peab alati pesema puhta veega. Vannis käimine ja samas vees juuste pesemine ei ole soovitav.
Peale juuste pesemist tuleb alati kasutada palsamit. Tervete juuste korral võib mahapestava palsami asendada pihustatava ja juustesse jäetava hooldustootega.
Mahapestavat palsamit kasutatakse rätikkuivadesse juustesse. Palsam hõõrutakse peopesade vahel laiali ja pannakse ühtlaselt juustele, neid sõrmedega õrnalt läbi kammides. Palsamit peanahale ei panda! Kindlasti tuleb läbi lugeda kasutusjuhend või kuulata juuksuri soovitusi, sest palsamite juustes hoidmise aeg sõltub toote intensiivsusest.

Juuste pesemissagedus

Juukseid võib pesta iga päev, kui on valitud õrnatoimelised, spetsiaalselt igapäevaseks pesuks mõeldud tooted ja juuksed on terved.
Kindlasti ei tohiks iga päev pesta keemilisest töötlemisest rikutud ja hapraid juukseid. Ka väga aeglaselt kuivavaid juukseid ei ole soovitav iga päev pesta.
Kuivade juuste puhul võib liigsagedasest pesust tekkida kõõm.
Sügavpuhastava šampooniga võiks korra kuus pesta need, kes kasutavad palju viimistlustooteid (geelid, vahad, lakid jt) või kellel on rasune peanahk.

Juuste kuivatamine

Juukseid ei tohi rätikuga mingit moodi hõõruda, sest märjad juuksed on kõige hapramad ja võivad kergesti murduda.
Peale palsami väljaloputamist tuleb juustest liigne vesi kätega õrnalt välja väänata ning seejärel juuksed 10-15 minutiks rätikusse turbaniks keerata.
Niiskete juuste kammimiseks on parim harvade piidega puust kamm. Kõigepealt tuleb õrnalt lahti kammida juukseotsad ja siis juuksed kogu pikkuses.
Juuste kõige suurem vaenlane on kuumus. Kui kasutad sirgendavaid tange, teed föönisoenguid või kuumi rulle, tuleb eelnevalt juustele kanda kuumakaitse toodet. Vali endale sobiv soenguvaht või föönitamisvedelik, mis on lisaks viimistlustootele ka kuumakaitsevahend.
Juuste kuivatamiseks kasuta fööni külma õhu reziimi ja soengu tegemiseks kuuma õhu reziimi. Ära jäta fööni ühele kohale seisma, vaid liigu edasi ühtlaselt ja piisavalt kaugelt. Hea ja aegasäästev föön on vähemalt 1500 W võimsusega.

Talvise juuksehoolduse nõuanded

Viis miinuskraadi on viimane piir, mil võib palja peaga juukseid kahjustamata käia.
Müts on asendamatu juuste kaitsja pakase eest. Vali õhku läbilaskev müts, mis säilitab juuste kohevuse ja ei suru hommikul tehtud soengut peadligi. Kaitsma peab juukseid kogu pikkuses.
Kindlasti ei tohi õue minna niiskete juustega, sest nii nagu jäätub vesi, jäätuvad ka juuksed. Hoiduda tuleks veel liiga niisutavatest juustesse jäetavatest palsamitest ja wet look viimistlusvahenditest. Suvel on need tooted asendamatud, kuid talvel tuleks valida toitvamad ja kaitsvamad palsamid.
Talvisel ajal on soovitav valida tugevama toimega intensiivpalsamid, kord nädalas kasutatavad ravimaskid ja ka viimistlustooted. Kindlasti peaks hooldustoodete komplekti kuuluma juustesse jäetav proteiinirikas spray, mis vähendab juuste elektrilisust ja mida võib kasutada iga päev.
Hommikul tehtud soengu võib kinnitada tugevama lakiga, et müts või kapuuts tulemust ei rikuks. Kui tööle jõudes soeng siiski oma endist kuju ei hoia, võib käed niiskeks teha, juukseid veidi sasida ja lakiga kinnitada.

Üldised nipid

Vali endale selline soeng, mis sobib sinu näokuju ja juuksestruktuuriga ja mille korda sättimiseks läheb kuni 10 minutit.
Solaariumis käijatel ja soojale maale sõitjatel on soovitav kasutada spetsiaalseid UV-kaitsega niisutusvedelikke.
Kui sauna temperatuur on 70-75 kraadi, mõjub see peanahale puhastavalt. Üle 80 kraadise temperatuuri eest tuleb juukseid kaitsta rätikuga. Kui kasutad ravimaske, on nende mõju saunas veelgi efektiivsem.
Ujulas on kõige soovitavam kasutada ujumismütsi. Kui mütsi ei kasutata, tuleb juuksed kindlasti enne basseini minemist märjaks teha. Nii imevad juuksed endasse vähem klooritud vett. Basseinist tulles tuleb koheselt juukseid pesta ja palsamiga kaitsta.
Väldi metallist ja plastikust harjasid, kamme.
Hoidu alkoholi sisaldavatest viimistlusvahenditest
Kui juuksed on elutud ja küüned haprad, on soovitav läbi teha naha, küünte ja juuste elustamiseks mõeldud spetsiaalne vitamiinikuur.

Viimane ja kõige olulisem soovitus on hoolikalt jälgida oma juuksurit, kuidas ta su juukseid peseb, kuivatab ja soengusse sätib. Räägi temaga ja uuri, mida ta su juustele soovitab!

Tiina Vihmar
Tiina Vihmar
kosmeetik
High Care'i stuudio

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

Tooted juuksehoolduseks