Avalehele
 

Küünte hooldus

Kai Visnapuu
Kai Visnapuu
kosmeetik
Viimsi tervis Spa

Küüned on tervise peegel, nende tervist mõjutab käte ja eriti sõrmede vere -ja lümfiringe ning vaimne tasakaal. Heas korras olev küüs on elastne, selle pind on sile ja läikiv.

Küünte hooldus

Üldised juhendid küünte hoolduses:

küüne maatrixit (kasvutsooni), mis toetab küüneplaati ja omab olulist osa küüne normaalse arenemise ja kasvu tagamisel, ei tohi vigastada
tuleb hoolt kanda toitainete mitmekesiuse eest menüüs
ohtlikud on tugevad lahustid ja pesuained
küünte lõikamisel ja viilimisel jälgida küüne kuju
kasutada küünenaha hooldusvahendeid, need mõjutavad ka kogu küüne kasvu

Küüne ehitus ja kasv

Küüned on epidermise sarvkihi struktuurid ja koosnevad peamiselt ainult keratiinist. Küüned paiknevad sõrme distaalse (kaugmise) lüli peal ja kinnituvad ainult sidekoe abil. Küüned tugevadavad sõrme otsi. Küüs kasvab pidevalt naha sees kasvuplaadil umbes 0,1 mm ööpäevas. Irdunud sõrmeküüne taastumine kestab 3-6 kuud. Küüne kasv sõltub vanusest, verevarustusest ja aastaajast.

Küüntel esinevad vead ja kahjustused

Vead ja kahjustused küüntel võivad olla tingitud:

hormoonaalsetest häisetest
vere- ja lümfiringe häiretest
toitumishäiretest
välistest teguritest
pärilikkusest

Toitumine

Sõrmeküüned peegeldavad meie toidu valikut. Ühekülgne toit e. teatud toitainete defitsiit meie organismis põhjustab küünte muutumist nõrgaks ja hapraks ning takistab nende normaalset kasvu. Küüs saab kapillaaride kaudu osmoosi teel toitaineid küüne maatrixist. Seda protsessi võivad mõjutada sisesekretsiooninäärmete ja hormonaalsed häired. Eriti ohtlikud küüne arengule ja kasvule on kiired dieedid kehakaalu langendamiseks, mis ei ole tasakaalustatud ja on toitainetevaesed.

Küüntele ja kätenahale on oluline:

piisav valkainete saamine toidust, kuna nad mõjutavad kudesid
vitamiinide ja mineraalainete saamine ja nende imendumine
piisav vee joomine

Kuidas teha endale maniküüri

1. Vajadusel vana laki eemaldamine – vatt niisutatakse atsetoonivaba küünelaki- eemaldajaga. Vatt surutakse hetkeks küünele, et lakk märguks, seejärel tõmmatakse küüne juurest otsani. Küüne servadele jäänud lakk eemaldatakse vatitiku abil.

2. Küünte viilimine – viili hoitakse 45 kraadise nurga all. Viilitakse alati ühes suunas külgedele kokku.

3. Küünenahkadele kantakse küünenaha pehmendajat

4. Käsi asetatakse mõneks minutiks sooja vette.

5. Küünenahkade käsitlemine – apelsiinipuutiku abil lükatakse õrnalt tagasi küünenahad. Vajadusel lõigatakse küünenahatangidega ära tekkinud küünekidad. Seda tuleb teha äärmiselt ettevaatlikult, et mitte vigastada küünt kaitsvat küünenahka.

6. Vajadusel küüne poleerimine

7. Küünte harjamine – eemaldatakse viilimise ja nahkade käsitlemise käigus tekkinud küünetolm ja sunrud naharakkud. Selleks võib kasutada, nt: hambaharja.

8. Küüntele kantakse küünenahaõli või -kreemi

9. Küünte lakkimine – enne lakkimist tuleks kindlasti küünepind õlist puhastada.

Küünte poleerimine

Poleerimiseks kasutatakse poleerviili või poleerimispatja. Alustatakse poleerimist kasutades poleerviili kõige karedamat osa. Tehakse poolringikujulisi liigutusi. Niiviisi eemaldub küüneplaadilt saastunud ja kahjustunud pealiskiht koos surnud rakkudega. Seejärel kasutatakse keskmise karedusega poleeri, tehes samasuunalisi liigutusi. Seeläbi aktiveeritakse looduslike õlide teket küünes ja stimuleeritakse õli jaotumist küüneplaadi kihtide vahel. Viimasena kasutatakse poleeri kõige siledamat pinda, tehes jälle samasuunalisi liigutusi kuni küüs läigib nagu värvitu lakk. Poleerimisel tuleb olla ettevaatlik, et küünt liiga õhukeseks ei poleeritaks. Poleerimist ei ole soovitatav küüntele teha sagedamini kui 1 kord kuus. Kõige õigem oleks küünte poleerimisega pöörduda siiski spetsialisti (maniküüri) poole, kuna tema teab täpselt otsustada kui palju poleerida tuleks.

Küünte lakkimine

Küünelakk ei ole ainult küünte kaunistamiseks, vaid ka kaitseks. Lakk annab õhukestele ja habrastele küüntele tugevuse. Lakkimine on kasulik vaid juhul, kui seda ei eemaldata liiga tihti. Mõne päeva tagant võiks lisada ühe kihi lakki, et lakk seisaks küüntel vähemalt nädala. Liiga sage laki eemaldamine on just see, mis kõige rohkem küüsi kahjustab. Matt ja pärlmutter lakk levitatakse küünele erinevat tehnikat kasutades sest nende värvi pigment on erinev.

Matt lakk – Küünele kantakse aluslakk ja seejärel 2 kihti värvilakki. Viimane kinnitatakse pealilakiga.

Pärlmutter lakk – küünele kantakse aluslakk ja seejärel 2 kihti vävilakki. Pealislakki üldjuhul ei lisata, sest see vähendab pärlmutter laki läiget.

Aluslakk – värvitu lakk. Tasandab küünte pinda ja kinnitab värvilaki paremini küünte külge. Hea aluslakk ei kuiva täiesti lõplikult ja seda ei saa kasutada eraldi ilma värvilakita. Aluslakk kaitseb küünt värvilaki pigmendi eest ja hoiab ära küünte kollaseks muutumise.

Pealislakk – samuti värvitu lakk. Annab küünelakilie kauni läike. Kaitseb värvilakki ja pikendab laki püsimise aega küüntel.

Lugege ka haprate küünte artiklit.

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Kätehooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

Teenused
 
 
 
Tooted