Avalehele
 

Eeterlikud õlid

Aromaatseid taimi on inimeste ravimiseks kasutatud aegade algusest peale. Tänapäevase aroomiteraapia ja –hoolduste teerajajaks peetakse prantslast René Gattefosse’i, kes huvitus esimesena eeterlike õlide ravivatest omadustest. Just tema võttis eelmise aastasaja alguses esimest korda kasutusele sõna aroomiteraapia.

Eeterlik õli

Mis on eeterlikud õlid?

Eeterlikke õlisid, mida tuntakse ka lenduvate õlidena, saadakse aromaatsetest taimedest, puudest ja rohttaimedest. Need õlid on kontsentraadid vastava taime toimeainetest. Iga aromaatne taim toodab talle omast eeterlikku õli, mis koguneb näärmetese või paunadesse taime kiududes ja arvatakse, et nende ülesandeks on soodustada tolmlemist, aidata taimel ellu jääda ja ära hoida röövloomade rünnakuid. Iga taimeliigi poolt toodetud õlil on inimese kehale ja meelele liigiomane mõju. Hämmastav on fakt, et aromaatse taime toimeained eeterlikus õlis võivad olla kuni 100 korda konsentreeritumal kujul, mistõttu ei tohi kunagi unustada nende looduslike õlide mõjuvõimu.
Eeterlikke õlisid võib leida taime erinevatest osadest:

õitest (lavendel ja roos)
viljadest (sidrun)
lehtedest (eukalüpt)
marjadest (must pipar)
puuvaigust (viiruk)
käbidest (küpress)
puusüsist (sandlipuu)
risoomidest (ingver)
juurtest (vetiver)

Eeterliku õli eraldamine on keeruline protsess ja vastavalt taime eripärale kasutatakse peamiselt kolme erinevat moodust:

Veeaurudestillatsiooni puhul asetatakse taimne materjal vette ja kuumutatakse keemiseni. Lenduvat eeterlikku õli sisaldav aur juhitakse läbi jahuti, kus see kondenseerub ja vedel destillaat kogutakse kokku. Eeterlik õli ilmub õhukese kilena vedeliku pinnale, kust see eraldatakse veest.

Tsitrusviljades on eeterlik õli väikestes paunades, mis paiknevad vahetult koore all. Puuviljal lastakse veereda väikeste nõeltega kaetud konveieril, mis torkavad tsitrusvilja koores olevatesse õlipaunadesse augud ja välja voolav õli kogutakse ning filtreeritakse.

Leotatud õlid ei ole tegelikult puhtad eeterlikud õlid vaid baasõlid. Taimne materjal kogutakse, peenestatakse ja lisatakse siis kas päevalille- või oliivõli. Segu segatakse tasakesi mõnda aega, enne kui see asetatakse mitmeks päevaks tugeva päikesevalguse kätte. Siis filtreeritakse segu hoolikalt, et eemaldada sinna lisatud taimne materjal. Mis järele jääb ongi eeterliku õli molekule sisaldav baasõli. Sellise protsessi käigus valmib näiteks saialille, porgandijuure ja naistepuna õli.

Õlide tervendav jõud

Üks eeterlik õli sisaldab keskmiselt 100 koostisosa, mida tehnoloogia areng suudab üha täpsemalt kindlaks teha. Aroomteraapias kasutatakse tervendamiseks eeterlikes õlides sisalduvaid taime elu alal hoidnud omadusi. Just loodusliku taime keemiline koostis on see, mis annab eeterlikule õlile tervendava toime.
Sünteetilised materjalid, mis võivad olla sama välimuse ja lõhnaga nagu eeterlik õli, ei kätke endas samu tervendavaid omadusi. Paljusid õlisid on mingil moel võltsitud kas lahjendamise, kemikaalidega töötlemise, õigete korjamis- või valmistamistingimuste eiramise tõttu. Õli kvaliteedi ja puhtuse suhtes on oluline meelde jätta, et kuigi viletsat õli saab osta kallilt, ei saa head õli osta kunagi odavalt.

Kuidas eeterlikud õlid kehasse imenduvad

Eeterlikud õlid mõjutavad füüsilist keha naha vahendusel ja ka sissehingamisel kopsude kaudu. Õlide mõju organismile sõltub konkreetse õli keemilisest koostisest. Kandes eeterlikke õlisid nahale, imenduvad õlid higinäärmete ja karvanääpsude kaudu vereringesse ja lümfivedeliku kaudu teistesse kehaosadesse.
Eeterlike õlide imendumisvõime on erineva kiirusga, sõltudes õli molekulide suurusest. Klassikaliseks naha imamisvõime prooviks on jalataldade hõõrumine küüslauguküünega – küüslaugu lõhna on hingeõhus võimalik tunda veel tunni jooksul.
Naha ja kopsude kaudu võib aktiviseerida näiteks naha uuenemist, lihaspingete lõõgastumist, vereringe stimuleerimist või leevendada valu. Samuti võib hingamise kaudu ravida erinevaid gripi- ja külmetusnähte.
Lõhnaaistingu abil mõjutavad aroomõlid ka tundeid, meeleolu, füüsilist ja psüühilist aktiivsust. Ajus olev lõhnaaistingu keskus on ka meie mälu ja mälestuste keskus, lõhnad äratavad meis tundeid, fantaasiaid ja mälestusi.

Eeterlik õli

Kasutusviisid

Tänu kõrgele konsentratsiooniastmele on eeterlikud õlid laialt kasutuses aroomiteraapias, parfürmeerias, kosmeetikas, meditsiinis ja maitseainetööstuses.
Nahahoolduse seisukohast võib hooldussuunad jagada kolme rühma:

Kosmeetilisi aroomihooldusi pakub kosmeetik või massöör, kes kasutab oma töös aroomiteraapilisi valmistooteid.
Meditsiinilise aroomiteraapia rühma kuuluvad need protseduurid, kus eeterlikke õlisid kasutavad spetsiaalse koolituse läbinud arstid ravi eesmärgil ja vastavate meetoditega.
Teraapilist aroomiteraapiat pakub elukutseline aroomiterapeut, kes kasutab eeterlikke õlisid kliendi eluviisi, tervist ja meeleolu arvestades, valides vastavalt välja sobivad õlid ja tooted.

Eeterlike õlide peamised kodused kasutusviisid on vann, sisse hingamine ja piserdamine. Nahahoolduse eesmärgil ei ole soovitav kodune iseseisev õlisegude valmistamine, sest eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud ja nende doseerimine väga rangelt piiritletud. Huvi korral võib pöörduda aroomterapeudi poole, kes konkreetse inimese soovide järgi vastava toote valmistab.

Vanniskäik on üks tõhusamaks eeterlike õlide kasutusviisiks, mida võib ka kodus katsetada. Tavaliselt kasutatakse õlisid lõõgastava vanni jaoks, kuid neid võib kasutada ka käte- või jalavanni tegemisel.
Soojale vanniveele tuleks lisada 4-6 tilka oma lemmikaroomõli. Kuiva ja tundliku naha korral võib eeterlikku õli segada 10 ml lõhnatu vannivahuga, aidates õlil paremini hajuda. Jalavannile lisada 3-5 tilka vastava soovi järgi valitud õli.

Saunas on soovitav 2 tilka valitud eeterlikku õli segada 600ml leiliveega. 2 tilga suurust kogust ei tohi ületada, sest mõned õlid (nt eukalüptiõli) võivad panna silmad kipitama.
Ettevaatust! Tsitrusõlisid ei tohi saunas kasutada, kui vahetult peale sauna on plaanis solaariumisse minna, sest tsitrusõlid on fototoksilised (tekitavad koos loodusliku või tehispäikesega nahale ville või põletusi).

Aroomilambid on üks populaarseim viis tubade lõhnastamiseks soovi järgi valitud eeterliku õliga. Aroomilambi veemahutisse tilgutatakse lisaks veele kuni 10 tilka eeterlikku õli ja süüdatakse teeküünal.

Õhuniisutajana võib asetada radiaatorile väikese alustassi veega, kuhu tuleb lisada 12 tilka soovitud eeterlikku õli. Lisaks suurenenud õhuniiskusele, täitub ruum teile meelepärase aroomiga.

Õhuvärskendajaks sobib kui veepihusti täita 300ml sooja veega ning lisada kuni 10 tilka soovitud eeterlikku õli. Enne kasutamist kindlati loksutada.

Huvitavaid fakte:

Ühe tilga eeterliku õli valmistamine nõuab palju vaeva. Selleks, et saada 25g roosiõli, läheb tarvis kuuskümmend tuhat roosiõit. Lavendliõli saamine on lihtsam – 100 kilost kuivatatud õitest saab kolm liitrit õli.
Jasmiini ja roosi õisi tuleb korjata käsitsi enne päikesetõusu, sest kroonlehtedes sisalduv eeterlik õli aurustub päikese käes.
Sandlipuu peab olema 30 aastat vana ja üle üheksa meetri kõrge, enne kui seda võib destilleerimiseks maha raiuda.
Suured äärmused taimede kasvatamisel ja korjamisel kajastuvad ka eeterliku õli hinnas. Jasmiiniõli on üks kõige kallimaid – 1 liitri eeterliku õli tootmiseks läheb vaja kaheksa miljonit käsitsi korjatud jasmiiniõit.

Refereeritud raamatust “Aroomteraapia pakub lahendusi”, V. Sibley, 2004

Tiina Vihmar
Tiina Vihmar
kosmeetik
High Care'i stuudio

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

Teenused
 
NULL