Avalehele
 

Hammaste valgendamine

Reklaami, kus säravvalgete hammastega kopraonu inimesi valgendavat hambapastat ostma meelitab, oleme kõik näinud. Fakt, et kopra hambad reaalselt roostepunased on, ei näi reklaami autoreid häirivat, sest tähtis on eristuda ja inimesi oma toodet ostma meelitada, millega nad kahtlemata ka hakkama said.
Hammaste valgendamise populaarsuse sünnipaigaks võib lugeda Hollywoodi, kus säravvalge naeratus on staaridele lausa kohustuslik. Aastakümnetega on erinevad valgendustehnoloogiad mitmekesistunud ja täiustunud ning hetke märksõnadeks on saanud kiirus ning ohutus.

Hammaste valgendamine Hammaste valgendamine

Erinevad valgendusmeetodid

Säravvalge naeratuse saamiseks on kõige ohutum pöörduda hambaravikabinetti konsultatsioonile. Koos spetsialistiga saab välja selgitada võimaliku valgendusmeetodi, mis sobiks just sinu hammaste olukorraga kõige paremini.

Põhjuseid, miks hambad kaotavad valge väljanägemise, on mitmeid:

Suitsetamine
Parkaineid sisaldavad toiduained (must kohv ja tee, punane vein, mustsõstrad, rauapreparaadid jt) ja ravimid
Vanusega lisanduv hambavaaba kihi kulumine, mis toob esile tumeda hambaluu. Lisaks väheneb hamba läbipaistvus ja valgustpeegeldavad omadused.
Üksiku hamba tumenemist põhjustanud trauma või juureravi, mille käigus on jäänud veresooned korralikult hambast eemaldamata.
Varajases nooruses tarvitatud antibiootikum – tetratsükliin (akne ravim) või liiga suure fluoriidi sisaldus joogivees võivad põhjustada nii tugeva hambavärvi muutuse, et abi saab vaid laservalgendusest.

Kui spetsialist on analüüsinud hammaste olukorra, saab juba täpsemalt soovitada sobivaimat valgendusmeetodit.

Üldisteks vastunäidustusteks on:

Rasedus ja rinnaga toitmine
Allergia mõne valgendusgeelides kasutatava komponendi suhtes
Ei ole soovitav teha tugevaid protseduure alla 18.aastasele patsiendile
Organismi haiguslik seisund

Kodused valgendusvõimalused

Kõige lihtsam ja odavam võimalus on kasutada oma hambaarsti soovitatud valgendavat hambapastat
, mis jagunevad toimelt abrasiivseteks või keemilisteks pastadeks. Abrasiivsed valgenduspastad annavad tugevama valgendava efekti, sest sisaldavad toimeainena sodium bikarbonaati (ingl k baking soda), kuid pikaajalisel kasutamisel kahjustavad hambaemaili. Seega tuleb selliste pastade kasutamisel teha aeg-ajalt pause. Keemilise toimega pastad sisaldavad papaiinekstrakti, mis ei ole hambaemaili suhtes nii agressiivsed, kuid omavad ka nõrgemat valgendavat toimet.
Valgendavad hambapastad annavad pikaajalisel kasutamisel mõne tooni võrra (maksimaalselt 3 tooni) valgemad hambad. Loomulikult sõltub lõpptulemus hamba pigmendist ja struktuurist. Väga suure probleemi korral ei ole tulemus siiski märkimisväärne ja kogemused on näidanud, et väga pikaajaline valgendava hambapasta kasutamine on hambad muutnud nii tundlikuks, mille tõttu kabinetis tehtava valgenduse tarvis ei saa valgendusgeeli hammastele kandagi.
Teiseks koduseks valgendusmeetodiks on hambaarsti poolt valmistatud valgenduskapete kasutamine. Tegemist on hambaarsti poolt konkreetse patsiendi hammaste järgi valmistatud pehmest plastikust hambakaitsete ehk kapetega, mis valgendava karbamiidperoksiidi geeliga täidetuna öö läbi suus hoitakse. Sõltuvalt hamba pigmendist kulub tulemuse saavutamiseks 1-3 nädalat. Selline meetod sobib kergema tooniprobleemi korral tervetele ja väga vähe plommitud hammastele. Tulemuseks on 1-2 tooni võrra heledamad hambad.
Probleeme võib põhjustada hammaste ajutine tundlikus, halvasti istuva hambakaitse serva põhjustatud igemeärritus ja ebamugavustunne kokkuhammustamisel. Probleemiks on ka võimalik väljatilkuv valgendusgeel, mis ärritab suu ja alla neelates ka mao limaskesta.
Ühekordse valgenduskuuri hinnaks kujuneb umbes 1500 krooni ja tulemuse püsivus sõltub edasisest hambahügieenist ja elustiilist.

Protseduurid ravikabinetis

Hammaste pärlpuhastus ehk soodapesu on meetod, mille käigus spetsiaalne granuleeritud ja maitsestatud sooda, vee ja õhu survestatud juga eemaldab hambakattu ja pigmentlaike. Pärast protseduuri on hambad puhtamad ja ka valgemad, kuid valgenduse efekt tuleneb ikkagi pigmentide eemaldumisest hamba pinnalt.
Pärlpuhastus ei kahjusta hambapinda, kuid tähelepanu tuleb siiski pöörata asjaolule, et 2 tundi pärast puhastust ei ole soovitatav süüa, juua ega suitsetada, kuna põhjalik puhastus eemaldab hammastelt kaitsekihi, mis taastub täielikult umbes kahe tunni jooksul.
Soodapesu protseduuri hinnavahemik on umbes 500-700 krooni ja tulemuse säilitamiseks soovitatakse 1-2 protseduuri aastas.

Keemilise valgendamise puhul kasutab hambaarst spetsiaalset geeli või pastat, milles sisalduvad aktiivsed toimeained (hapnik, vesinikperoksiid, karbamiidperoksiid jt) tungivad hammastesse, muutes neid valgemaks. Tulemust on näha juba nädala jooksul, kuid kõige selgema tulemuse ilmnemiseks on vaja 2-3 nädalat oodata. Protseduur kestab kuni 1,5 tundi, mille jooksul puhastatakse hambad katust, selgitatakse välja soovitud hambatoon ja teostatakse valgendamine. Maksimaalselt muutub hambavärv 8 tooni heledamaks, mis sõltub muidugi hamba struktuurist ja probleemi algpõhjustest. Keemiline valgendamine annab tulemuse 0,5-4 aastaks. Tulemuse hoidmisel on esimesel kohal suuhügieen ja pigmenteerumist soodustavate tegevuste vältimine (suitsetamine, liigne kohv jne).
Vahetult pärast valgendamisprotseduuri võib esineda hammaste külmatundlikkus. Hambaemaili remineralitsiooni kiirendamiseks on soovitav valgendamisjärgselt kasutada spetsiaalseid geele.

Laservalgendus on kõige tõhusam ja kiirem meetod, kuidas ühe visiidiga saada hambaid kuni 9 tooni heledamaks. Laseri abil aktiveeritakse kindla lainepikkuse abil spetsiaalne valgendusgeel, kust eraldub hambale pleegitavaid toimeaineid. Kuna valgendamisprotsessi aktiveerib laserkiir, on hamba kõvakudede kahjustus suurem ning järgnevad paar nädalat tuleb tarvitada fluoriga hambapastat ning kindlasti peab vältima pigmendirohkeid aineid (kohv, koolajoogid, suitsetamine, vein jt).
Laseriga on võimalik valgendada kõiki hambaid (10 ülevalt + 10 alt) kui ka üksikut tumenenud hammast. Üksiku hamba laservalgendus algab 500 kroonist, kõikide hammaste protseduur algab 4000 kroonist.
Tulemus sõltub paljuski hamba struktuurist: kõige paremini alluvad valgendamisele kollaka tooniga hambad, veidi halvemini pruunika tooniga ning kõige probleemsemad on hallika tooniga hambad, mis ei pruugigi valgeks minna. Samuti sõltub tulemuse kestvus patsiendi edasisest eluviisist ja soovist hambaid valgena säilitada (nt suitsetamine, kui organismi kahjustav tegevus on soovitav üldse maha jätta).

Väga vana sisemise värvimuutuse või suurte täidiste korral on soovitav hammas katta keraamilise laminaadiga.Laminaadiks nimetatakse õhukest portselanist koorikut, mis liimitakse hamba esiküljele. Eelnevalt tuleb hammast veidi lihvida, et säiliks hamba loomulik paksus. Seejärel valmistatakse laminaat, mis kinnitatakse täidismaterjaliga hamba pinnale. Ühe laminaadi hinnaklass jääb 3000-7000 krooni vahele, sõltuvalt materjalist ja tehnoloogiast ning kestvuseks lubatakse vähemalt 20 aastat. Laminaatide suureks plussiks lisaks vastupidavusele, on väga lihtne hooldus – laminaadi täiskeraamilisele pinnale ei ladestu parkained ning värvimuutust ei põhjusta suitsetamine, kohv ega vein.

Tiina Vihmar
Tiina Vihmar
kosmeetik
High Care'i stuudio

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

NULL