Avalehele
 

Kuidas valida päikseprille

Kvaliteetsete päikeseprillide eesmärk on meie silmi kaitsta suure energiaga valguskiirte eest, mis hilisemas eas võivad põhjustada raskeid silmahaigusi. Kaitseta jäetud silmi kahjustab UV-kiirgus, mis tänu osoonikihi nõrgenemisele on muutunud veelgi intensiivsemaks. Eriti avatud on sellistele kahjustustele palju aega õues viibivate laste ja noorte silmad, sest nende silmaläätsed lasevad läbi peaaegu kogu UV-kiirguse. Mida väiksem on elu jooksul silma sattunud kahjuliku kiirguse hulk, seda suurem on võimalus mitte haigestuda rasketesse silmahaigustesse. Kui juba varakult lastele õpetada päikeseprillide kandmise tähtsust, oskavad nad prille mänguhoos hoida ja mitte lõhkuda või kaotada. Lastele mõeldud päikeseprillid peavad olema maksimaalse kaitse ja vastupidavusega ning mugavasti ees püsima.

päikseprillid

Soodne või hinnaline?

Päikeseprille pakutakse nii bensiinijaamades, turgudel, kaubamajades kui ka optika- ja spordipoodides. Võib leida 25-krooniseid ja 2500-krooniseid eksemplare, millel mõlemal on peal kirjad 100% UV-kaitse. Mis on nende vahe ja millest sõltub kvaliteetse päikeseprilli hind?
Odavad päikeseprillid on masstoode, mille puhul panustatakse lihtsalt tumedale klaasile, petlikele siltidele ja inimeste säästlikkusele. Samuti kasutavad paljud naised päikeseprille kui hooaja moeaksessuaari, mille puhul UV-kaitse mängib ebaolulisemat rolli. Kallimad päikeseprillid muudab hinnaliseks vastupidavam raam ja keeruline klaaside töötlus, et anda neile tõeline 98-100% UV-kiirguse eest kaitse. Samuti kontrollitakse kõik klaasid ükshaaval läbi, välistamaks defekte. Vähem olulisemad pole ka tootjafirma poolt saadav garantii ja optikasalongi töötajate nõuanded. Loomulikult mängib hinnaklassi puhul rolli ka firma nimi: kui rahakott lubab, võib endale soetada ka ligi 10 000-kroonised päikeseprillid.
Moemaailmas on päikeseprillidel oma arvestatav koht. Igal hooajal on suurte brändide toodangu hulgast võimalik valida kõige trendikamaid ja stiilseimaid mudeleid. Kaunistustena kasutatakse lisaks kivikesi (ka meeste prillidel), ornamentikat, pitsimotiivi jne. Moes on suured päikeseprillid, kuid arvestada tasub oma näokujuga ja lihtsalt trendi tõttu sobimatute hiigelprillidega käia ei tasu.

Kvaliteetsed päikeseprillid on eriti olulised autojuhtidele, sportlastele, lastele, silmade laseroperatsiooni läbinud inimestele, veekogude ääres, rannas või lumistes mägedes viibivatele inimestele.
Lisaks vähendavad päikeseprillid eredast valgusest põhjustatud kissitamist ja aitavad säästa õrna silmaümbrusnahka.

Päikeseprillide valik

Lisaks päikeseprillide UV-kiirguse eest kaitsvatele omadustele leidub erinevaid prillitüüpe, mis aitavad korrigeerida näiteks valgusest tulenevaid ebamugavusi ja muudavad inimestel teatud olukordades hakkama saamise mugavamaks.

Enim leidub plastikklaasidega päikeseprille , mis sobivad igapäevaseks kandmiseks. Positiivsed omadused on kergus, tootmise odavus, turvalisus ja vastupidavus. Miinuseks võib pidada kerget kriimustumist.

Polaroid on mitmekihiline plastklaas , mille eesmärk on kõrvaldada horisontaalselt tasapinnalt peegelduvat valgust (nt vesi, asfalt, lumi) ja vähendada silmade väsimist. Klaasi siseküljel on peegeldusvastane kiht, mis ei lase silmi pimestada ka küljelt või selja tagant langevatel päikesekiirtel. Läbi selliste klaaside võib nt järve põhja selgelt uurida. Lisaks ei muuda sellist tüüpi klaasid nii sise- kui välisruumides oma tumedust. Kõige suuremat abi saavad sellistest prillidest kalamehed, autojuhid ja sportlased (suusatajad, purjetajad).

Fotokroomsed ehk isetumenevad klaasid on parimaks lahenduseks prillikandjatele, sest see klaasitüüp vahetab oma värvust vastavalt päikesekiirguse hulgale: UV-kiirguse toimel tumeneb klaas kuni 70% ulatuses, muutudes siseruumides taas läbipaistvaks. Isetumenevad klaasid reageerivad temperatuurimuutustele ja ei lähe siseruumides uduseks. Miinusteks võib pidada fotokroomsete klaaside veidike suuremat paksust võrreldes tavaliste optiliste prilliklaasidega. Samuti ei soovitata selliseid prille päikeselistel päevadel autojuhtidele, sest auto esiklaas neelab osa UV-kiirgusest ja fotokroomne klaas ei tumene piisavalt.

Prillikandjatele on teinegi võimalus: oma prilliklaaside külge kinnitatavad klipsid ehk soovitud värvi ja tooniga plastklaasid. Alumise optilise prilliraami külge kinnitatakse magneti või väikeste kinnitite abil pealmised päikesekaitseraamid. Sellise variandi miinuseks on alumiste klaaside kriimustamise võimalus. Klipsid on mõeldud eelkõige lühiajaliseks kasutamiseks.

Üleminekuga prilliklaasid on ülevalt tumedamad ja altpoolt heledamad. Selliselt on ülevalt tulev valguskiirgus silma jaoks varjatud, kuid alla vaatamine palju mugavam.

Värvid, spordiprillid ja tumedusaste

Nägemisteravuse parandamiseks ja kaitsevõime tugevdamiseks võib klaase valida erinevas värvitoonides. Kõige silmasõbralikumateks peetakse pruuni ja halli, mis moonutavad värve kõige vähem, samas parandades nägemisteravust. Roheline toon on loomulik, mahe ja ka rahustav. Kollased ja merevaigutoonid sobivad hästi hämaras ning uduga autosõiduks, sest suurendavad kontraste. Hinnatud on need toonid ka suusatajate, laskesportlaste ja golfimängijate seas.

Eriti kavalad on sportlastele mõeldud päikeseprillid, mille klaase saab vastavalt ilmastikuoludele vahetada. Veespordiga tegelejate prillidelt tõrjub spetsiaalne töötlus vett, mis voolab mööda klaasidesse tehtud avavusi välja. Suur tähtsus on ka raamidel: õhk peab läbi käima nii, et klaasid uduseks ei läheks. Hinnaliste sportprillide sangad on kaetud spetsiaalse materjaliga, mis ei lase prillidel higiga kokkupuutudes peast maha libiseda. Päikeseprillide peas istuvus ja mugavus on sporti tehes üks tähtsamaid aspekte. Kui prillid ei sobi, ei tasu lootma jääda, et neid kodus kuidagi paremaks muuta saab.
Tugeva miinusprilli kandjatele valmistatakse spetsiaalseid ujumisprille, mis lubavad nii ujulas kui puhkusel veerõõme nautida.

Üks oluline aspekt päikeseprillide valimise juures on veel klaasi tumedusastme tähis I-IV. Eesti kliimasse sobib kõige paremini II-III aste, IV aste on mõeldud kõrgmägedes matkajatele, purjetajatele ja suusatajatele. Kindlasti ei tohiks nii tumedaid klaase valida auto või mootorratta juhtimiseks.

Müüdid

Tume klaas kaitseb iseenesest silmi UV-kiirguse eest – kui klaasil ei ole UV-kiirguse vastast kaitsekihti, ei oma ta lihtsalt tumeda värvuse tõttu mingit kaitset. Selliste prillide kandmine mõjub isegi kahjulikult, sest laienenud pupilli kaudu tungib silmapõhja suurem hulk UV-kiiri, mis võivad pika aja jooksul põhjustada silmahaigusi.
UV-kiired ohustavad silmi ainult päikeselise ilmaga – UV-valgus tungib ka läbi pilvede ja ohustab silmi varjus olleski.
Läätsesid kandes pole päikeseprille lisaks vaja – kuigi läätsedesse on kerge UV-kaitse sisse töödeldud, ei anna see päikeselistel päevadel piisavalt kaitset.

Tiina Vihmar
Tiina Vihmar
kosmeetik
High Care'i stuudio

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kunstküüned
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks