Avalehele
 

Näohoolduse põhitõed, 2. osa

Seerumid

Sõltuvalt naha seisukorrast ja aastaaegadest võib tekida tunne, et tavapärasest puhastamisest-kreemitamisest-maskitamisest jääb naha elustamiseks väheseks. Siin tulevadki appi seerumid, mida leidub nii erinevatele nahatüüpidele kui ka naha hetke seisunditele.

Näohooldus 2

Seerumid sisaldavad kõrgemas konsentratsioonis nahka mõjutavaid aktiivaineid, olles tekstuurilt geeljad. Et saavutada maksimaalne soovitud efekt, tuleb valida sama firma seerum ja kreem, sest need tooted töötavad vastastikuses sünergias.
Seerumid on mõeldud kasutamiseks kuuridena ajal, kui nahk vajab ekstra turgutust, normaliseerimist või kaitset. Nii nagu maskidegi, on seerumite valik väga rikkalik: niisutavad, toitvad, rasueritust normaliseerivad, vananemisvastased, trimmivad, sära andvad, rahustavad, hapnikuga rikastavad, valgendavad jne. Valitud seerum ja hoolduskreem ei pea alati olema samast tooteliinist. See tähendab, et võib kombineerida näiteks niisutavat seerumit ja kuiva naha kreemi või sära andvat seerumit ja vananemisvastast näokreemi jne.
Tähelepanu äratamiseks mõeldakse seerumitele välja kõlavaid nimetusi ja pilkupüüdvaid tootedisaine. Enim levinud formaat on 30 ml pumbaga klaaspudel ja seda kahel põhjusel: 30 ml on täpselt sobiv kogus ühe kuuri jaoks ning pumbaga pudel aitab efektiivselt vältida hapniku juurdepääsu hinnalisele tootele.

Seerumite näol on sageli tegemist kosmeetikafirmade nö au ja uhkusega, mille tootmisel kasutatakse kõrgtehnoloogilist tehnikat ja põhjalikke uuringuid. Väga palju nüüdisaja seerumeid on liposoompreparaadid, mis tähendab, et väärtuslikud aktiivained on peidetud nn transportijatesse. Need transportijad imenduvad nahka ja alles siis vabastavad aktiivained, mõjutades seeläbi intensiivsemalt meie rakkude toiminguid.

Seerumite kasutamine

Selleks, et seerumid avaldaksid pakendil lubatud mõju, on vajalik korralik naha ettevalmistus. Kogu nahahoolduse tugisammas on õige ja regulaarne naha puhastamine, koorimine ja niisutamine. Hooldamata nahas tekitavad intensiivsed seerumid pigem ärritusi ja ebameeldivustunnet kui silmaga nähtavat efekti. Seega tuleb meeles pidada, et seerumid mõjuvad vaid õigesti hooldatud nahas (vaata artikli esimest osa ).

Seerumit kasutatakse eelnevalt puhastatud nahale. Väike kogus toodet kantakse näole ja kaelale ning masseeritakse õrnalt, kuni toode on täielikult nahka imendunud. Kui pakendil on kirjutatud, et võib kasutada ka silmaümbrusesse, siis võib nii teha. Kui sellist märget ei ole, tuleb õrnast silmaümbrusest hoiduda. Seejärel kantakse nahale sobiv päevakreem. Kui kasutatakse lisaks jumestuskreemi, on soovitav 15 minutit oodata, kuni kreem on nahka imendunud.
Kui soovitakse saada intensiivsemat tulemust, on vajalik seerumit kasutada hommikul ja õhtul pärast põhjalikku naha puhastamist (puhastustoode + näovesi). Kui seerumit kasutatakse nt aastaaegade vaheldumisel või lihtsalt jume värskendamiseks, võib õhtuse kasutuskorra ära jätta. Soojal suvel võib nt niisutavat seerumit kasutada ka päevakreemi asemel, juhul kui lisatakse seerumi peale ka päikeseblokaatoriga tootet (nt spetsiaalne näospray).

Ampullid ja konsentraadid

Ka ampulle ja konsentraate kasutatakse intensiivse kuurina, erinevus seerumitega võrreldes on toodete tekstuuris ja koguses. Ampullidesse pakendatakse väga väike kogus (u 4-7 ml) lühikese säilivusajaga toodet, mis on tekstuurilt vedelam kui seerum. Seega ei sisalda ampullid kunstlikke säilitusaineid ning nahk omastab sealseid aktiivaineid paremini.
Konsentraadid pakendatakse üldjuhul pipetiga klaaspudelitesse. Ka nende kogused on erinevad (u 5-30 ml), sõltudes toimeainete rohkusest ja säilivusvõimest.'

Kas kasutada traditsioonilisi seerumeid või hoopis ampulle/konsentraate, on rohkem inimese harjumuse ja mugavuse küsimus. Oma roll on ka põhihoolduskreemil: kas sellel konkreetsel firmal on intensiivseks kuuriks pakkuda seerumid või ampullid/ konsentraadid. Erinevate firmade tooteid miksides ei saavutata lubatud tulemust.

Kasutamine

Väga hoolikalt tuleb järgida ja küsida kasutusjuhendeid, kui mitu korda päevas ning kui kaua konkreetset toodet kasutada tuleb. Nahale kandmise skeem on täpselt sama, mis seerumite puhulgi: puhastatud näole ja vajadusel ka kaelale kantakse väike kogus toodet, mis õrnalt nahka masseeritakse. Seejärel kreemitatakse nahk hetkel kasutatava päeva- või öökreemiga.
Kui ampullid on väikestes klaaspudelikestes, tuleb avamisel olla väga ettevaatlik. Kõige turvalisem on panna pudelike salvräti sisse ja õrnalt ampulli kael ära murda. Avatud ampulli tuleb hoida pimedas ja kuivas ruumis, kindlasti päikesevalguse eest kaitstult. Olenevalt toote sisust on klaasampullide säilivusaeg väga lühike – üldjuhul mõned päevad. Plastikust pudelikestes säilib toode kauem.

Näoõlid

Alternatiiviks traditsioonilistele kreemidele, leidub kosmeetikamaailmas erinevaid näohoolduseks mõeldud õlisid ja õlisegusid. Need tooted on kõige populaarsemad just kuiva ja nõudliku naha hooldamiseks, sest sisaldavad rikkalikult nahka toitvaid komponente ning elustavaid vitamiine (eriti A ja E vitamiin). Õlisegusid leidub ka rasusele ja põletikulisele nahale, mille ülesanne on saata rasunäärmetele signaal, et rasu on piisavalt, reguleerides nii loomulikul teel nende tööd.

Üks hinnatuim puhastest õlidest on jojobaõli, mida kutsutakse “vedelaks kullaks”. Jojobaõli on oma koostiselt väga sarnane naha rasule ning seetõttu naha poolt hästi omastatav. Kasutada võib jojobaõli nii silmameigi kui jumestuskreemi eemaldamiseks või naha toitmiseks.

Õlisegude puhul on kasutatud baasõli (nt jojoba, avokaado, oliivi, kuningakepi jt) ja erinevaid eeterlike õlide segusid. Kindlasti ei tohi kasutada puhtaid eeterlikke õlisid otse nahale. See võib olla väga ohtlik, kuna tegemist on väga konsentreeritud toodetega. Õlisegude korral on kasutatud mitmeid eeterlikke õlisid väga väikeses konsentratsioonis. Enne õlisegu ostmist tuleb kindlasti tutvuda hoolikalt toote koostisega ja küsida täpseid kasutusjuhendeid.
Kvaliteetset õli ei saa saastunud piirkonnas mürkidega pritsitud taimedelt või nende kividest, seega tasub arvestada pigem toote kõrgema hinnaklassiga.

Efekttooted

Efekttooted on lokaalselt ehk vaid teatud piirkonda kasutatavad tooted, millel on kohene ja pikemaajalisel kasutamisel ka pidev mõju.

Kortsutäitekreemid sisaldavad erinevaid koostisosi, mis nahka imendudes paisuvad ja tõstavad seeläbi kortsupõhjasid. Leidub ka silikooni baasil valmistatud tooteid, mis siluvad ja täidavad kortse naha pinnal.

Pigmendilaike pleegitavad tooted sisaldavad tugeva konsentratsiooniga valgendavaid koostisosi. Kantakse probleemsetele kohtadele igapäevase hoolduskreemi alla, mis peab kindlasti sisaldama kõrget päikesekaitsefaktorit (vähemalt SPF 15). Pigmendilaikudele võib lisaks kanda spetsiaalset päikeseblokaatorit (SPF 50)

Vistrikupulgad ja -kreemid on mõeldud hädaabiks. Sobivad kasutamiseks otse vistrikule, mõjudes kuivatavalt ja antibakteriaalselt. Leidub ka ravipeitepulki, mille koostisesse on lisatud rohekat peitvat pigmenti.

Pihustatavad niisutavad sprayd on mõeldud palaval suvepäeval kohese heaolutunde ja värskuse saavutamiseks.

Tiina Vihmar
Tiina Vihmar
kosmeetik
High Care'i stuudio

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

Tooted