Avalehele
 

Näohoolduse põhitõed, 1. osa

Erinevate kosmeetikatoodete suur valik võtab silmad kirjuks ka ilumaailmas hästi orienteeruval ja trenditeadlikul inimesel. Selleks, et leida sobiv toode ja seda õigesti kasutada, tuleks end pidevalt kursis hoida naisteajakirjades kirjutatuga või olla aktiivne interneti ilufoorumite külastaja. Kellel on vähem aega ja huvi, võib suure valiku tõttu teha vale otsuse või langeda lihtsalt reklaami ohvriks.

Näohooldus

Näopuhastustooted

Näopuhastustooted valitakse eelkõige nahatüübi järgi, kuid arvestada tasub ka aastaaegade ja jumestusvahendite kasutamisega. Klassikaks loetakse näopiima ja näovett, kuid tänapäeval on puhastustoodete valik täienenud näopesugeelide,-vahtude, -õlide, -kreemide ja nn. all-in-one ehk kolm-ühes toodetega.
Reegel on see, et nii nagu vajab šampoon palsamit, vajab näo puhastamiseks valitud toode kõrvale näovett. Keskkonda, kus me elame, saastatakse üha enam ning seetõttu on igapäevane näo puhastamine õige nahahoolduse alus. Sageli ei ole kiita ka vee kvaliteet, mida näo pesemiseks kasutame. Näo puhastamiseks valitud põhitoode eemaldab meigi, higi ja päeva jooksul kogunenud mustuse ning näovesi eemaldab puhastustoote jäägid, taastab naha pH ja toniseerib.

Õigete näopuhastustoodete valik:

Vali suurema õli sisaldusega näopiim või näoõli, kui kasutad tugevat jumestuskreemi või nahk on kuiv ja kergesti ärrituv.
Vali suurema vee sisaldusega näoemulsioon või näopesukreem kergema jumestuskreemi eemaldamiseks või normaalse ja kombineeritud nahatüübi korral talviseks hoolduseks.
Vali värskendavad näopesugeelid, -vahud, kolm-ühes tooted (nt puhastab, toniseerib, võib kasutada ka maskina), kui nahk on rasusem või kombineeritud ning kliima soojem (nt puhkusreis või suvi).
Kui rasuse nahatüübi korral kasutatakse tugevat jumestuskreemi, võib kasutada kolme toodet: näopiima meigi eemaldamiseks, nt värskendavat geeli pooride puhastamiseks ja tasakaalustavat näovett rasunäärmete ja naha pH normaliseerimiseks.
Vali puhastuse lõpetamiseks oma nahatüübile sobiv alkoholivaba näovesi.

Näopuhastustoodete kasutamine:

Arvestada tasub sellega, et üldjuhul sobivad näopiimad ja –emulsioonid ka silmameigi eemaldamiseks, näogeelid ja –vahud mitte.
Nii näopiimade kui –geelide kasutamine on ühesugune: soovitav on kanda kreeka pähkli suurune kogus (tugeva meigi korral natuke rohkem) toodet peopessa ning seejärel näole ja kaelale, masseerides ringjate liigutustega umbes minuti jooksul kogu piirkonna õrnalt läbi. Järgmisena tuleb puhastustoode leige veega hoolikalt maha pesta, nägu kuivatada ja puhastusprotsess lõpetada, tehes vatipadjale kantud näoveega veelkord kogu piirkond üle. Kui vatipadjal on näha jumestuskreemist beezikat värvust, tuleb valida tõhusamalt meiki eemaldav toode või olla puhastamisel ja loputamisel hoolikam.
Selline pikk protseduur võib alguses tunduda aja ja raha raiskamisena, kuid kes on kord selle ära proovinud, tunneb erinevust juba peale mõne päevast puhastamist ning ei soovi enam oma naha heaolu pealt kokku hoida.

Põhihoolduskreemid

Paljude naiste esimene mälestus näokreemidest on kindlasti kaks erinevat kreemipurki ema öökapil: päeva- ja öökreem. Praeguseks on tootevalik niivõrd kasvanud, et kindlasti ei mahu nii mõnegi naise purkiderivi enam öökapile ära.
Näokreemide põhijaotus on jäänud samaks, kuid valik on muutunud väga rikkalikuks. Uuena on lisandunud 24-tunni kreemid, mida võib kasutada nii päeva- kui öökreemina.
Päevakreem valitakse eelkõige nahatüübi, vanuse ja aastaaja järgi. Eesmärk on nahka kaitsta päeva jooksul kokku puutuva keskkonna eest: arvuti kiirgus, konditsioneeritud õhk, pakane, päikesekiirgus, heitgaasid jne. Päevakreem peab kindlasti sisaldama päikesekaitsefiltrit (SPF).
Öökreemi eesmärk on nahka tugevdada, taastada ja aidata kaasa rakkude uuenemisele. Öökreemi valikul tuleks arvestada rohkem naha hetke seisundit: kas vaja oleks niisutust, toitmist või naha uuenemist mõjutavaid koostisosi.
Kui esineb mõni tõsisem nahaprobleem või –haigus, tuleb ravikreemide ja hoolduskreemide kasutamisjärjekord ja õigsus kindlasti raviarstiga kooskõlastada.

Näohoolduskreemide kasutamine

Nii päeva- kui öökreeme kasutatakse eelnevalt puhastatud nahale. Kui nahk on jäetud puhastamata või on kasutatud valesid tooteid (nt keha pesemiseks mõeldud seepi), ei toimi kreemidesse lisatud mõjuaineid ning nahk ei võta neid vastu. Ka hoolduskosmeetikast põhjustatud ärrituste tagamaad on sageli hoopis valedes puhastustoodetes.
Kui nägu on hommikul näoveega üle tõmmatud, tuleb järgmisena kanda silma alla ja kulmuluule spetsiaalselt õrnale silmaümbruspiirkonnale sobiv toode. Kui päevakreemi pakendil on kirjas, et sobib kasutamiseks ka silmaümbrusesse, pole kaht eraldi toodet vaja, kuid selliseid universaalseid kreeme leidub väga vähe. Kui kasutada tavalist näokreemi ka silmade ümber, on tulemus õrnal nahal varem või hiljem näha.
Kuna kreemide koostised on väga erinevad, tuleb täpselt lugeda või küsida konkreetse toote kohta nahale kandmise juhiseid. Kindlasti ei tohi näppudega kreemi otse purgist võtta, sest nii lüheneb oluliselt toote säilivusaeg. Abiks võib kasutada väikest spaatlit või vatitikke. Tihkema koostisega kreeme võib peopesade vahel enne näole kandmist soojendada ning seejärel patsutavate liigutustega näole ja kaelale kanda.
Öökreem kantakse puhastatud nahale minimaalselt pool tundi enne magamaminekut. Olenevalt aastaajast ja naha olukorrast, võib öökreeme kasutada perioodidena, tehes aeg-ajalt pause.

Erihooldustooted

Koorimiskreem

Näopuhastustoodete juurde võib liigitada ka näokoorimiskreemi, mille eesmärk on eemaldada naha pinnalt surnud rakkude kiht, parandamaks jumet ja kreemide imendumist. Traditsioonilised koorimiskreemid sisaldavad väikeseid terakesi, mis nahale masseerides oma töö mehaaniliselt ära teevad. Uudsemaid koorijaid nimetatakse bioloogilisteks, kuhu lisatud ensüümid või kerged puuviljahapped muudavad surnud naharakud ilma mehaanilise ärrituseta pehmeks, nii et need veega pestes hõlpsasti eemalduvad. Leidub ka kolmandat liiki kreemjas koorija, mis moodustab niiskel nahapinnal tihke vahu, sügavpuhastades nahapoore. Selle toote puhul võib abiks kasutada spetsiaalselt näole mõeldud väikeseid harjakesi (müügil nt kosmeetikakauplustes).

Vali terakestega koorija või sügavpuhastav vaht, kui nahatüüp on rasune (va põletikuline akne), kombineeritud rasusemapoolne, normaalne või tuhmi jumega. Eelnevalt puhastatud ja niiskeks jäetud nahale kanna umbes sarapuupähkli suurune kogus koorijat ning masseeri paari minuti jooksul hoolikalt, vältides õrna silmaümbruspiirkonda. Pese nägu leige veega puhtaks ja viimistle lõpetuseks näoveega.

Vali bioloogiline / ensüümne koorija, kui nahatüüp on kuiv, kombineeritud kuivemapoolne või esineb sageli ärritusi ja tundlikkust. Bioloogiline koorija kantakse puhastatud kuivale nahale ja vastavalt toote kasutusjuhendile kas masseeritakse õrnalt mõne minuti jooksul või jäetakse nahale kuni kümneks minutiks (soovitavalt niiskes ja soojas ruumis, nt vanni ajal või sauna eesruumis, v.a. kuperoosne nahk). Seejärel pestakse koorija leige veega maha ning nahk toniseeritakse näoveega.

Näonaha koorimissagedus on 1-2 korda nädalas rasuse naha korral, korra nädalas normaalse ja kombineeritud naha korral ning korra kahe nädala jooksul kuiva ja kergesti ärrituva naha puhul.

Näomaskid

Kui tundub, et igapäevasest puhastamisest – kreemitamisest jääb väheseks ning ka ilmastik seab omad tingimused, võib näo- ja kaelanahka turgutada maskiga. Kreemidel ja maskidel on erinev aktiivainete konsentratsioon ning ülesanne: maski kantakse nahale rikkalik kiht, et tekitada oklusiooniefekt, mille tulemusena paraneb aktiivainete nahka imendumine.
Maske jaotatakse nii nahatüüpide kui naha seisundite järgi: leidub nahka uuendavaid, tugevdavaid, rahustavaid, niisutavaid, toitvaid, sära andvaid, poore ahendavaid, sügavpuhastavaid jne maske. Seega maski ei pea alati valima nahatüübi põhjal, vaid pigem ilmastikku ja naha hetke seisundit arvestades.
Et tagada valitud maskist maksimaalne efekt, tuleb eelnevalt nii näo- kui kaelanahk puhastada ja koorida. Seejärel võib kas spetsiaalse maskipintsli (müügil nt ilusalongides) või näppude abil maski nahale kanda, vältides silmaümbruspiirkonda, kui kasutusjuhendis pole öeldud teisiti. Kindlasti tasub kasutusjuhendist uurida ka mõjuaega, sest antud ajast kauem maskiga ringi käia ei ole mõtet – toode on oma töö juba ära teinud. Traditsiooniliselt on mõjuajaks 10 minutit, mille möödudes võib toote leige veega maha pesta ning naha näoveega üle viimistleda. Koduse hooldusprotseduuri lõpetab silma- ja näokreem, mille mõju on peale põhjalikku puhastamist ja maskitamist palju efektiivsem.

Järgmises artiklis saate ülevaate seerumite, ampullide, spetsiaalõlide ning efekttoodete kasutamisest.

Tiina Vihmar
Tiina Vihmar
kosmeetik
High Care'i stuudio

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

Tooted
Teenused
 
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet