Avalehele
 

Vahaga karvavabaks

Soovimatute kehakarvade eemaldamine on olnud inimestele läbi ajaloo suureks probleemiks ja mureallikaks. Idamaades kuulub karvadeta sile nahk religioossete tõekspidamiste ja tavade hulka ning paljud karvaeemaldusmeetodid on just sealt alguse saanud.

Depilatsioon

Praegusel hetkel leidub väga lai valik erinevaid karvaeemaldusviise, mis jagatakse tulemuslikkuse põhjal kahte gruppi:

Depilatsioon tähendab ajutiselt karvade eemaldamist, kasutades keemilisi või mehaanilisi meetodeid, mis annavad sõltuvalt valitud vahendist tulemuse paarist päevast 5-6 nädalani. Sellesse gruppi kuuluvad karvaeemalduskreemid ja –vahud, karvade eemaldamine pinsettidega, raseerimine, epilaatori kasutamine ning vahatamine.

Epilatsioon on karvade lõplik eemaldamine: koos karvaga hävitatakse jagunemisvõimelised rakud ning karv ei kasva enam tagasi. Sellesse gruppi kuuluvad erinevad laseritüübid, elektrolüüs ehk elektrokoagulatsioon ning termolüüs.

Üks ohutuim ja samas efektiivseim võimalus soovimatute kehakarvade eelmaldamiseks on pika minevikuga vahatamine. Karv eemaldatakse koos karvajuure ja sibulaga, kuid jagunemisvõimelised rakud säilivad. Sõltuvalt individuaalsest karvakasvust on vajalik protseduuri kordamine 2-5 nädala pärast.

Vahatamist viiakse läbi ilusalongides vastava koolituse läbinud spetsialisti poolt. Protseduur on lühidalt kirjeldades järgmine: spetsialist veendub, et kliendil ei oleks vastunäidustusi ja karvad oleksid piisava pikkusega. Kõige parema tulemuse saab nädala pikkuste karvadega. Järgnevalt puhastatakse nahk desinfitseeriva ja valu vähendava losjooniga ning vaha kantakse karva kasvu suunas vastavale piirkonnale. Vaha peale pannakse spetsiaalne paber või riie, mis hiljem nahka pinguldades kiire liigutusega karva kasvule vastupidises suunas ära tõmmatakse. Piirkond puhastatakse spetsiaalse õliga vahajääkidest ning vajadusel lõpetatakse protseduur rahustava või karvakasvu aeglustava konsentraadiga.

Vahatamist ei soovitata vigastatud naha, nahahaiguste ja veenilaiendite korral ning juhul, kui klient kasutab raviks Roaccutane’i tablette, antibiootikume, antidepressante, hormoon või -tretinoiinkreemi.

Olenevalt salongi valikust on depilatsiooni võimalik läbi viia kas rulliku, spaatli või hügieenilise ühekordse aplikaatori meetodil. Vahadest on kasutusel traditsioonilised vaigupõhised vahad ning uuemad suhkrupastad (sugaring vahatamine). Viimased ei vaja depilatsiooni teostamiseks nädala pikkust karva ning sobivad ka psoriaasi, ekseemi, kestendava naha ja veenilaiendite korral.

Piirkondadest sobivad vahatamiseks jalad, käed, bikiin, kaenlaalused, ülahuul, lõug ning meestel lisaks selg, rinnaesine ja kõht.

Eraldi protseduurina pakutakse üha populaarsemaks muutuvat brasiilia stiilis bikiinipiirkonna vahatamist, mis tähendab kõikide karvade eemaldamist nii eest- ja tagantpoolt ning tuharate juurest. Soovi korral võib ette jätta kitsa karvaribakese või moodustada karvadest erinevaid kujundeid (nt tilk või koma). Kuna protseduur on küllaltki intiimne ja meenutab günekoloogi vastuvõttu, on oluline valida kogenud spetsialist, kes kasutab ainult brasiilia stiilis vahatamiseks mõeldud tooteid. Tavaliste vahadega on tulemuseks rohke valu ja vigastatud nahk. Mugavuse mõttes on spetsialistil soovitav töö lõppedes ruumist lahkuda ning jätta väikeste vahatükikeste eemaldamine ning naha kreemitamine kliendi hooleks.
Esimesel korral saavutab brasiilia stiilis vahatamisel parima tulemuse nädala pikkuste karvadega. Aega tuleb varuda vähemalt tund, kuid tulemuste hoidmine läheb järgnevatel kordadel juba poole kiiremini.
Hinnad jäävad sõltuvalt salongist 200-325 krooni vahemikku. Õiged spetsialisti poolt jagatud järelhoolduse võtted ja soovitatud tooted aitavad vähendada karvade sissakasvamise ning põletiku ohtu ja pikendavad karvavaba perioodi.

Sageli on peamiseks vahatamise vastuargumendiks protseduuri valulikkus, kuid kogemused näitavad, et oskuslikult läbi viiduna on valutunne tulemuslikkust arvestades minimaalne. Oma roll on ka individuaalsel valutundlikkusel ja kokkulangevusel menstruatsioonitsükliga (vähem valusam on nädal pärast tsükli lõppu) ning sobivatel kuufaasidel.

Esimene vahatamise kogemus on reeglina valusam kui järgnevad korrad, eriti kui eelnevalt on pikalt raseeritud. Täiuslikult sileda naha saavutamiseks kulub 3-5 protseduuri, põhjuseks karvade erinevad kasvutsüklid. Korduvad protseduurid muudavad karvad järk-järgult pehmemaks, nõrgemaks ning karvade tagasikasvamine aeglustub. Järjepidevus ja kannatlikkus saab tasutud üha pikema aja tagant vaja minevate vahatamisprotseduuridega. Teiste meetodite kasutamine vahepeal (nt raseerimine) rikub tulemuse ja karvade struktuur ning tagasikasvamise kiirus taastub.

Vahatamisjärgne koduhooldus

Lisaks karvade eemaldamisele on vahatamisel tugevalt nahka kooriv toime, mistõttu järgneva 72 tunni jooksul on keelatud:
1. kasutada solaariumi või päevitada
2. minna sauna, kuuma vanni, ujuma

Järgmisel päeval võib minna dušši alla, kasutades võimalikult vähe lõhna- ja säilitusaineid sisaldavaid tooteid. Mõned päevad tuleks oodata ka tugevatoimeliste tselluliidi ning trimmivate kehakreemide kasutamisega.
Soodsaim aeg karvakasvu pärssivate toodete jaoks on 3-4 päeval, mil karvatupp on kõige vastuvõtlikum välismõjutustele. Sobivaid tooteid on võimalik salongist kaasa osta.
Nädal aega pärast vahatamist võib tekkida tugev sügelemistunne, mille leevendamiseks tuleb vastavat piirkonda pehme froteerätikuga kergelt hõõruda. Kui tagasikasvavaid karvakesi on juba märgata, saab abi kuivharjamisest, mis aitab karvadel sissekasvamise asemel nahapinnale jõuda. Keelatud on nahka küüntega kratsida, mille tagajärjel võib tekkida karvanääpsupõletik.
Sissekasvanud karvade vältimiseks tuleb poolteist nädalat peale vahatamist regulaarselt nahka koorida, kuivharjata ning niisutada. Paari sissekasvanud karvakese korral võib neid nõelaga ettevaatlikult nahapinnale tagasi aidata. Kui sissekasvanud karvu on rohkem, tuleks uuesti raseerida või kaaluda teiste karvaeemaldusmeetodite kasutamist.

Tiina Vihmar
Tiina Vihmar
kosmeetik
High Care'i stuudio

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond

Teenused
 
 
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
 
 
 
Tooted