Avalehele
 

Kätehooldus

Käed paljastavad meie elust rohkem, kui tahaksime. Need ei valeta vanuse, töö ega ka tunnete kohta. Öeldakse, et käte selg jutustab elustiilist, peopesalt saab lugeda minevikku ja ennustada tulevikku. Need on meile antud instrumendid, millega tehakse tööd, hoolitsetakse ja paitatakse. Käsi pannakse tähele ja sellepärast nende hooldamine ei ole edevus. Käed on keha osa, mis on kõige rohkem mõjutatud välisteguritest. Käte hooldus on seega tähtis tervislikel, hügieenilistel ja esteetilistel põhjustel.

Küünte hooldus

Käte nahk on erinev peopesa ja käe selja poolel. Peopesal on nahk paksem ja ilma rasunäärmeteta ning karvadeta, seal on palju higinäärmeid. Käe seljanahk on üsna õhuke, seal on vähe rasunäärmeid ning puuduvad higinäärmed. Käe selja nahal võib olla karvkate ja nahk pigmenteerunud, puudub rasu ja kaitseb hüdrolipiidkiht. Vereringe kätes on vilets ja selle mõju on tunda eriti külma ilmaga. Nahk käe seljal ei kinnitu eriti hästi ka nahaaluskudedele ja sellepärast on käte luustik ja kõõlused hästi näha. Vanusega käte nahk õheneb ja muutub kiiresti kuivaks.

Käte nahka mõjutavad tegurid

Iga päev on käte nahk kokkupuutes keemiliste ja mehhaaniliste ärritajatega. Samuti ka erinevate ilmastikutingimustega.

Ilmastikutingimused, mis mõjutavad käte nahka:

niiske ja külm tuul
UV-kiirgus
õhu kuivus ja kuumus
õhu saastatus

Keemilised tegurid, mis mõjutavad käte nahka:

erinevad puhastusvahendid ja lahustid
töös kasutatavad kemikaalid
liigne vee kasutamine

Mehhaanilised tegurid, mis mõjutavad käte nahka:

erinevate elukutsetega kaasnevad erinevad mehhaanilised ärritajad

Käte naha igapäevane hooldus

Hoolduses on tähtis käte pesu, hooldavate kätekreemide kasutamine ja naha kaitsmine. Käte pesuks soovitatakse leiget vett ja neutraalseid või rasvasemaid seepe. Tähtis on hoolikas loputamine ja kuivatamine. Kui käed on halvasti loputatud, võtab naha pH taastumine aega u. 1,5 tundi. Üldkasutatavates pesuruumides ei soovitata kasutada kuumõhukuivateid vaid kätekuivatus pabereid.

Hooldavate kätekreemide kasutamine

Öösel kastutatav hoolduskreem peaks sisaldama nahka pehmena hoidvat looduslikku õli ja vitamiine, parandamaks UV-kiirte tekitatud vigastusi, samuti niisutavaid ja rahustavaid aineosi. Kui nahk on väga kuiv ja vananev, võib kasutada ka näole mõeldud elustavat kreemi.

Käte kaitsmine

Käsi kaitstakse käteemulsiooniga, eriti ärritavates tingimustes töötades silikoonkreemiga. Päeval soovitatakse kasutada emulsioone, mis sisaldavad ka UV-kiite filtrit. Need kaitsevad enneaegse vananemise ja pigmenteerumise eest. Suvel on soovitatav kasutada kõrge UV-kaitsefaktoriga varustatud emulsioone. Talvel tuleks kaitsta käsi rasvasema kreemi ja soojade kinnastega. Käte hoolduse juurde kuulub ka kerge koorimine kord nädalas ja/ või niisutav, elustav mask.

Käte hooldus käenaha muutuste korral

Kuivad käed

Naha kuivus võib olla tingitud:

naha tüübist
nahahaigustest
välispidistest ärritajatest

Kui käte nahk kuivab, muutub nahk karedaks ja lõheneb, eriti talvel. Peapõhjus on tavaliselt nõrgenenud vereringes, mille tagajärjel nahk ei saa piisavalt toitaineid. Muud põhjused on rasuerituse nõrgenemine ning naha niiskussisalduse langus alla 10%. Naha kaitsmiseks soovitatakse kasutada käteemulsiooni tihedamini kui korra päevas. Hoolduskreem peaks sisaldama niisutavaid aineid. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka toitumisele, et organism saaks kõiki vajalikke vitamiine ja toitained.

Kodune hooldus:

oliiviõli ja sidrunimahla segu masseeritakse kätele, tõmmatakse peale puuvillased kindad ja jäetakse ööseks mõjuma
2 spl suhkrut segatakse väikese koguse õliga ja selle seguga masseritakse käsi. Seejärel käed loputatase ja kuivatakse ning kantakse kätele hoolduskreem.

Vananevad käed

Vanusega kaasneb naha kuivus, käed lõtvuvad ja nende elastsus väheneb. Naha aluskude õheneb ja nahk muutub ”laisaks”, nähtavale tulevad veresooned käe seljal. Käte naha vananemist kiirendavad pesupesemine, külm, UV-kiirgus ja raskete kottide kandmine.
Hoolduseks soovitatakse koorimist ja maske. Hooldavad kreemid peaksid olema vahelduvalt niisutavad ja elustavad. Peaksid sisaldama puuviljahappeid, linoleenhapet ja E-vitamiini. Tähtis on käte võimlemine.

Pigmendilaigud

Vananedes tulevad käe seljal nähtavale nn. vanaduslaigud e. läätslaigud . Nende tekkimise põhjuseks peetakse UV-kiirgust. Algul on laigud väikesed ja peaaegu nähtamatud. Vähehaaval nad suurenevad ja ühinevad. Naha vananedes muutub rakumembraan kõvemaks, selle tagajärjel melaniini siirdumine rakust nahapinnale raskeneb ja melaniini terakesed kuhjuvad ajapikku kokku ebaühtlaseks.

Hooldus:

tuleb süüa toitaineid, mis sisaldavad B-vitamiini ja puuvilju, kus on bioflavonoidi
kasutada pigmendilaike valgendavaid kreeme
kaitsta nahka päikesevalguse eest

Higistavad käed

Higistamine on põhjustatud närvisüsteemi tasakaalutusest, eriti nooremas eas.

Hooldus:

käsi tuleks hoida soojas ja jälgida, et vereringet ei takistaks kitsad kindad või sõrmus
teha tüümiani ja rosmariini vanne
käsi võib puuderdada talgiga
teha maski – veest, kaoliinist ja sidrunimahlast. Lastakse toimida u. 4min.

Punetavad käed

Punetavad käed on tingitud perifeerse vereringe nõrkusest, mida võib põhjustada sisesekretsiooni näärmete puudulik tegevus. Halva verervarustuse tõttu kipuvad käed kergesti külmetama.

Hooldus:

hooldustooted peaksid sisaldama sidruni ja kurgi mahla
hoida käed soojana ja teha vahelduvaid vanne, kuhu on lisatud 1 spl meresoola 1 l vee kohta ning roosmariini ja salveiteed
teha maski – kätekreem + 2 spl kohupiima.

Külmad käed

Külmad käed on tingitud aeglasest vereringest. Abiks on kõik vereringet parandavad meetodid – käte võimlemine, vahelduvad vannid, kuivharjamine ja käte soojas hoidmine.

Hooldus:

käed pestakse glütseriini sisaldava seebiga ja väikese harjaga, ka randmed harjatakse. Seejärel pistetakse käed külma vette, kuivatakse ning kreemitatakse soovitavalt ürdikreemiga, mis sisaldab arnika- ja roosmariiniõli.

Kai Visnapuu
Kai Visnapuu
kosmeetik
Viimsi tervis Spa

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kunstküüned
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

Tooted